Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 831565

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 831565

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Szabó Zsuzsanna:

                   Beszámoló a 2018. 09. 29-én tartott I. asztrológus konferenciáról:

 

A konferencia a Hattyú házban volt. (Bp. 1015. Hattyú utca 14.)

 

2017. októberében megalakult az Asztrológusok Magyarországi Egyesülete, és első szervezése volt a konferencia, amire interneten kellett jelentkezni: 83-an regisztráltak.

 

Bogdán-Körmöczi Júlia az egyesület elnöke köszöntötte a résztvevőket.

 

Bemutatkozásként a következőket mondta el:

 

„Közel 25 éve foglalkozom asztrológiával, a Baktay Ervin Asztrológiai Intézetben szereztem az asztrológusi diplomám 2004-ben.

A „civil” diplomám bölcsész, a Szegedi Tudományegyetemen szereztem Nemzetközi kommunikáció és Elektronikus Média szakirányon. Tagja vagyok a Magyar Újságírók Szövetségének is.

 

Az egyesület alapítását megelőzte több év készülődés, puhatolózás, és várakozás a részemről, hogy alakul-e hazánkban valami, ami inkább összehozza a szakmai csoportokat, mint széttagolja. Nem láttam ilyet. Sok asztrológiai internetes csoportnak vagyok tagja, látom mi zajlik ott, és évek óta veszek részt személyesen a nagyobb rendezvényeken, de azt tapasztaltam, hogy egy bizonyos szinten megreked az együttműködés. Egyetlen egy csoportot kivéve – ami az egyesület facebook csoportja – nincs ma Magyarországon olyan szakmai közösség, ahol a végzett asztrológusok továbbképzése, munkacsoportokká alakulása megtörténne.

 

Az egyes iskolák és azok vezető oktatói körül vannak kisebb közösségek, de ezek egymással nem nagyon működnek együtt. Nincs egységes arculata a szakmánknak, nincs meghatározható struktúrája, hogy milyen alapokról milyen irányzatok képviseltetik magukat, és főleg nincs szakmai érdekvédelem, és belső továbbképző, sőt ellenőrző rendszer sem. Ma, ha valaki elvégez egy online kéthónapos kurzust, és azt állítja magáról, hogy asztrológus, akkor látszólag semmiben sem különbözik attól a szakembertől, akinek több évtizedes munkája és tanulása van a minőségi szakmaiságában, a titulusuk ugyanaz lehet a névjegyükön. Én ezzel nem értek egyet. Szerintem az asztrológusi szakma óriási felelősséggel jár, életeket határoz meg, befolyásol a tanácsadás, és az ott elmondottak, muszáj, hogy ennek meglegyen a képzési és szakmai háttere.

 

A másik személyes motivációm az, hogy úgy vélem elévülhetetlen érdeme van a korban előttünk járó generációnak, hogy ma egyáltalán beszélhetünk Magyarországon asztrológus szakmáról. Tiszteletet érdemelnek tehát: Kalo Jenő, Janák Lajos, Takács Tibor, Égető-Szabó János. (A „nagy öregek” meghívást és tiszteletjegyet kaptak, de nem jelentek meg.)

 

Mi, az őket követő tanítványok felelősek vagyunk azért, hogy a munkájuk ne legyen hiábavaló. Ápolnunk kell, és tovább kell építkeznünk, hogy az asztrológusok elfoglalhassák a méltó helyüket a segítő szakmák palettáján, mégpedig egy megfelelő presztizsű helyen.

 

Meggyőződésem, hogy ez most már rajtunk múlik, de ezt egyénenként nehéz elérni. A közösség ebben nagyobb lehetőséget biztosít. Én tudok szervezni – sőt szeretek is – és mint egyén ezzel tudok a legtöbbet tenni a szakmámért, mármint ami a hiteles tanácsadói és oktatói munkámon túl mutat. Remélem, hogy mindannyian szívesen tesszük bele saját pluszunkat a szakma közös felemelésébe. Most már mi vagyunk annyi idősek, mint akitől valaha mi is tanultunk, a mi kezünkben van a saját jövőnk!
 

Én nem 1-2 évben gondolkozom, nem akarok mindent egyszerre véghez vinni, de elkezdeni igenis most akarom, és több szálon futtatva kívánok látványos eredményeket elérni a következő 10-20 év alatt. Nincs lehetetlen, tenni kell érte, kinek-kinek a maga ideje és energiája függvényében. Felelősek vagyunk azért, hogy milyen kép alakul ki az asztrológusokról hazánkban és külföldön egyaránt.”

 

Az előadások 3 teremben voltak, párhuzamosan, tehát mindenkinek választani kellett. Minden előadás iránt nagy volt az érdeklődés. Időrendi sorrendben írok mindenkiről.

 

A nagyteremben Villányi Miklós kezdett, akit reggel baleset ért, mégis bejött, és nagy elismerés mellett megtartotta az előadását. Ő az egyik legnépszerűbb ember a facebook-on, de személyesen kevesen ismerték, sokan várták az ő előadását. Az előadás témája elég nehéz volt, valóban asztrológiai alaptudásra volt szükség: A bolygók terminusainak speciális használata – ez volt a címe.

 

Szabó Zsuzsanna az asztrológia egyik legkényesebb kérdéséről tartott előadást: az ascendensek és a külső megjelenés összefüggéseiről. Azok az asztrológiai iskolák, ahol ezt fontosnak tartják, nagyjából egyet értenek abban, hogy a kapcsolat milyen alapvető jellegzetességekben határozható meg. Az előadáson erre láthattunk példákat. Az előadás második részében a sérülékeny asc pontokról volt szó, ami az előadó saját tapasztalatai és számításai szerint állított össze. A sérülékeny asc pontoknak alig van hagyománya, pedig mindenkit érint, és az asc pontosításhoz is jól használható. Az anyag elolvasható az Asztrológia Páholy honlapon, mint ahogy a híres emberek adatbázisa is szépen gyarapodik a különféle ascendens típusok példáival.

 

Dr. Sólyom Szilvia a „szabad mikrofon” szavazás győzteseként került az előadók közé. Az Uránuszi asztrológiáról szóló előadására volt érdeklődés. Az előadó nemrégiben tért haza Amerikából, ahol Uránuszi asztrológiát tanult. Az Uránuszi Asztrológia eredetileg Hamburg Iskola néven jött létre Alfred Witte munkásságának köszönhetően. Ennek az irányzatnak az a jellegzetessége, hogy 8 Neptunon túli bolygót, égitestet is figyelembe vesz az elemzéskor, aminek következtében egy horoszkóp elemzésekor sokkal pontosabb értelmezést kaphatunk: Kupidó, Hádész, Zeusz, Kronosz, Apollón, Admetosz, Vulkanusz, Poszeidón. Az Uránuszi asztrológia találmánya a például a 90 és a 45 fokos tárcsa, amit a pontosításhoz és elemzéshez használ. www.uranusziasztrologia.hu

 

Gosztonyi Tímea a Huber módszer és Életóra valamint a Karmaóra és legfontosabb életeseményekről tartott előadást. A módszer segítségével nagyon pontosan lehet felfedni az emberek tettei mögötti motivációt, hogy miért is viselkednek az emberek annyira sokféleképpen ugyanazon élethelyzetben. A módszer ugyanúgy tanulható, mint a matematika, ahol pontos szabályok mentén lehet haladni. Az előadó nagyon szemléletesen, konkrét példákkal támasztotta alá a mondanivalóját. Az előadás rendezett és nagyon érdekes volt. Az Életóra módszerről Bertalan Éva írt egy könyvet, aki jelen volt tanítványa előadásán.

 

Griga Zsuzsanna előadását is nagy érdeklődés kísérte, mint ahogy workshopjait is. Az előadó Angliában is és Amerikában is ismert, tanfolyamokat tart. Horoszkóp elemzéskor nagyon sok állócsillagot, aszteroidát, kisbolygót, stb vesz figyelembe, és mindennek a mitológiai hátterét is ismeri. Egy karma-asztrológus sokkal nagyobb körben képes felvilágosítást adni a sorsról. Az előadó arról beszélt, hogy a horoszkópban az előző életekre való utalások is benne vannak, a wokshopokon pedig ennek gyakorlati oldaláról volt szó. www.tisztaforrasintezet.hu

 

Molnár Ildikó térbeli horoszkóp felállításának módszerével foglalkozik – többek között. Kicsit hasonlít a családállításra. Ebben az esetben a teljes horoszkóp van állítva, és minden bolygó megszemélyesítve, újabb információkat hozva a személyes horoszkópba, a bolygók „működése” által. Nagyon érdekes és izgalmas kísérlet. (Van ennek módszertana külföldön – nálunk kevésbé ismeretes.)

 

Bertalan Évát viszonylag kevesen ismerik, pedig ő volt a Huber féle Életóra módszer és irányzat hazai elterjesztője. Nyugdíjba vonulása óta csak a kutatásainak él. A mundán asztrológiával is kevesen foglalkoznak. Ezért volt érdekes az előadása: Az Emberiség horoszkópjáról. Létezhet egyáltalán ilyen? Igen: A Neptun, mint ideológia és a Plútó, mint hatalom legszorosabb együttállásához legközelebb eső Nap, mint uralkodó és Hold, mint nép együttállásáról van szó. Ez nagyjából 480-490 évenként fordul elő. Hallhattuk, hogy az egyes nagyon szoros tranzitokkal való aktiválódáskor milyen fontos világtörténelmi események voltak.  Nagy történelmi jártasság és ismeret is kell az ilyen elemzéshez. Nagyon érdekes volt ilyen szempontból végig tekinteni az elmúlt évszázadok történelmén, és érdemes lenne ezt kidolgozni 4-5 horoszkóp elemzésével, illetve párhuzamba állításával. Az anyag elolvasható az Asztrológia Páholyban.

 

Magyarországon 4 magyar fejlesztésű horoszkóp készítő program ismeretes: a Placidus, a Regiomontanus az AstroSky és az AstroKarma. Ezek közül az első háromról esett szó a konferencián. Mindegyik jelentős fejlesztésen ment keresztül 4.x változaton van túl és jelentős felhasználói körrel rendelkezik. Én az AstroSky program előadására tudtam beülni: Nyáry Géza, a program fejlesztője érdekesen tudta elmondani a program jellegzetességeit. Számomra a csillagos égbolt, illetve egyes részleteinek 3 dimenziós megjelenítése volt a legszebb. Az AstroSky programban van fejlesztés a képletpontosításra: erről szólt egy külön előadás, Nyáry Géza és Pernyei Gábor együttműködéséről és arról, hogyan lehet a primer direkciókon keresztül segíteni a képletpontosítást.

 

Mindhárom programhoz tartozik kisebb adatbázis. Én nagyon tudnék örülni, ha az adatbázisokban szereplők horoszkópjai felkerülhetnének az Asztrológia Páholy honlap adatbázisába, ahol egy-egy személy horoszkópja több variációban is szerepelhet.

 

Végül az egyesület terveiről, céljairól volt szó az utolsó órában, illetve arról, mit gondolnak a résztvevők, mik lennének a legfontosabb feladatok? Bogdán-Körmöczi Júlia vezette a beszélgetést.

 

Az egyik legérdekesebb téma az asztrológia és a tudomány kapcsolata volt. Vajon lehet-e az asztrológiát – ami kimondottan az analógiás gondolkodáson alapszik – tudományos módszerekkel vizsgálni? Dr Szabó Szilárdnak 2009-ben megjelent egy könyve erről a témáról, és jelen volt a beszélgetésen, talán összejön egy kis csapat, akik ezzel a kérdéssel foglalkoznak.

 

Nagy szükség volna arra, hogy az asztrológia minél szélesebb társadalmi körben legyen elismert, mi több, megjelenhessen a társadalmi igény az asztrológiai tanácsadásra. Ehhez nagy szükség lenne arra, hogy az asztrológiai tanácsadás módszertana ki legyen dolgozva, illetve, hogy az asztrológusok a tanácsadás módszertanában is járatosak legyenek, illetve legyen szupervizióra lehetőség. Az egyes tanfolyamokon ilyesmit nem tanítanak. Az egyesület vállalja, hogy ilyen modulokat szervez.

 

Az asztrológia társadalmi elismertségén az is sokat segítene, ha teret kapna, létre jönne az Alkalmazott Asztrológia. A pszichológiához hasonlóan kellene szakosodni az asztrológiában is: párválasztás, házassági tanácsadás, pályaválasztás, munkakeresés, egészségügy: ezek lehetnek a legfontosabb területek. Ez Szabó Zsuzsanna fontos témája.

 

A jelenlévők egyetértettek abban, hogy az oktatás színvonalán emelni kell. Joggal várható el hogy az egyetemeken komoly képzésben részt vett, asztrológia iránt érdeklődők színvonalas tanfolyamokon tanulhassanak. (Csökkentve annak a lehetőségét, hogy asztrológusnak mondhassa valaki magát, aki csak gyorstalpalót végzett és csak a horoszkóp egyes elemeinek felolvasására képes.)

 

Nehéz felvenni a kesztyűt a bulvár asztrológiával, amit megfizetnek, pedig többet árt, mint használ. Inkább köznevetség tárgya, és nehézzé teszi az igazi asztrológiai tudás melletti érvelést.

 

Az egyesület hosszú távú feladatának tekinti olyan adatbázis létrehozását, ahol az érdeklődők megtalálhatják azokat az asztrológusokat, akikhez tanácsadásért fordulni érdemes.

 

Szóval munka van bőven. Mindenki megtalálhatja a szívéhez közelálló feladatot. Szeretettel várjuk a jelentkezőket.

 

2018. 10. 09.

 

                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018. szeptember 29.