Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 831228

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 831228

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


 

Farkas Andrea közlése az Asztrológia tabuk nélkül Facebook csoportban, 2022. 08. 01-én.

-------------

Nos... az írás 1989-es dátumozású - elkövetője h.r.l. rövidítéssel tette magát számomra azonosíthatatlanná. Sok kérdés merülhet fel bennünk az alkalmazott orbisokkal, illetve a korrekcióval (vagy ennek hiányában az elemzés házakra vonatkozó értelezésének létjogosultságával) kapcsolatban, de az kétségtelen, hogy akárki is h.r.l., nem gyorstalpalón szerezte a tudását. Köszönjük a munkáját! 

Németh Piros a poszt alá odaírta, hogy a „h.r.l.” rövidítés Hollós R. Lászlót jelenti. Köszönjük.

----------------

Hollós R. László: Petőfi Sándor horoszkópja

 

Ez az írás nem bizonyítékokat keres az asztrológia igazsága mellett vagy ellenében. Nem állítja, hogy az „egyedül üdvözítő módszerrel” sikerült megoldania egy történelmi rejtélyt. Arra vállalkozik, hogy a klasszikus asztrológia módszereivel megvizsgálja Petőfi Sándor halálának körülményeit és időpontját.

 

*

 

A horoszkóp felállításához a születés pillanatában fennállt planétakonstelláció ismerete szükséges. Az asztrológia művelői ezeket az adatokat az ún. ephemeris-táblázatokból merítik. Azonban a legkorábbi év, ameddig a kiadott teljes csillagállás-táblázatok visszanyúlnak, az 1830-as.

Asztronómiai módszerekkel természetesen táblázatok nélkül is bármilyen távolságra vissza- vagy előremehetünk az időben. Mivel az ehhez szükséges számítások tengerének elvégzését nagyon meg tudja gyorsítani a számítógép, adatokért mi is egy számítógépes szolgálathoz, a kitűnő hírű és a szakmában méltán nagy tekintélyt szerzett Astro Computing Services-hez (San Diego, California; USA) fordultunk, akik kérésünket készséggel teljesítették. Köszönjük dr. Tóth Ágnes, Szöllősy Judit és Ms. Lynn Greenleaf (ACS) szíves segítségét.

A horoszkópot a megadott adatok alapján, placidusi rendszerben, a hagyományoknak megfelelően állítottuk fel.

A horoszkóp által leírt külső megfelel az ismert, hiteles ábrázolásoknak; a horoszkóp által meghatározott sors az ismert életrajzi adatoknak.

Petőfi személyiségjegyei:

Mérleg, Bak, Skorpió: Merkúr, Uránusz és Neptun hatásokkal. A személyiség kivételes voltát jelzi, hogy a születés két uralkodó bolygója a Vénusz (a Mérlegé) és a Saturnus (a Baké) recepcióban (kölcsönösen egymás jegyében) áll.

Négy planéta áll a negyedik horoszkópházban, további három együttállásban a negyedik ház csúcsával. A negyedik horoszkópház vonatkozásai: a család, az otthon, a szülőföld, a haza — mindezek rendkívüli dominanciáját jelzi a horoszkóp a szülött életében. (Nem nehéz ezekben a szavakban felismernünk Petőfi költészetének kulcsszavait.)

Csak egy pozíciót emelünk még ki: a Vega állócsillag együttállását a Nappal és a Vénusszal (Baktay Ervint idézve): művészi képességek, szokatlan, rendkívüli utakon járó személyiség . .. lángész, kivételes tehetség.

 

*

 

A kifejtés során, felmérve azt, hogy egy korrekt horoszkópelemzés a rendelkezésre álló teret sokszorosan túllépné, s a nem asztrológus olvasó számára — már a használt terminológia miatt is követhetetlen lenne, eltekintünk a teljes körű elemzéstől, és annak részletes kifejtésétől. Így csak a feladatra összpontosítunk: Petőfi Sándor halálára; és megkísérlünk a laikus számára is érthető fogalmazás és az egzakt szakmai definíciók kényes határán egyensúlyozni.

 

A kérdés az: lehetséges-e, hogy Petőfi túlélte a segesvári csatát, és csak évekkel később, szibériai hadifogságban-száműzetésben halt volna meg?

 

Ha igen, úgy fogva tartása helyén hermetikusan el kellett, hogy zárva legyen, hiszen semmi üzenet, semmi hír nem jött tőle esetleges további életében (állítólagos halála 1864-ben következett volna be).

 

Az ilyen, éveken át tartó teljes elzártságot azonban a horoszkóp jelzi: a 12 ház. az izolációk háza, ilyen esetben erősen pozicionált és negatív kozmikus-lokális hatásokkal terhelt. Különösen jellegzetes ilyenkor a diszharmonikus Saturnus-hatás. Ebben a horoszkópban viszont a 12. ház üres, uralkodó bolygója, a Merkúr nem kap egyetlen rossz fényszöget sem, sőt, a planéták csaknem valamennyi latens trigonja idevetül, ami igen jó hatás. Kiemelendő, hogy a Saturnus a legharmonikusabb fényszöggel, trigonnal éri el a Merkúrt. Hosszabb izolációra utaló nyomot tehát itt nem találunk.

Aki külföldre kerül — bármilyen módon is —. annak a horoszkópjában rendszerint erősen pozicionált a 9. ház. Itt a 9. ház üres, nem mutat külföldi tartózkodást. Ellenben rendkívüli súllyal pozicionált a 4. ház. a szülőföld háza. Ilyen pozíció mellett bizonyosra vehető, hogy a szülött egész élete szülőhazájában telik el. A 3. ház pozicionált még erősen, ez (sok minden más mellett) igen. sok utazást, lakhely-változást jelöl, ám egyértelműen csak belföldön.

A halállal a 8. horoszkópház kapcsolatos. Ennek a háznak a csúcsán áll a Saturnus. az „infortuna maior”, a halál, a pusztulás, a megsemmisülés bolygója. Igaz, hogy sok jó fényszöget is felvesz, de a Marstól, az „infortuna minor”-tól, az erő. az erőszak, a vér, a harc, a háború bolygójától a legrosszabb hatást. 90 fokos (quadrát) fényszöget kap. Ez — minden hagyomány szerint — erőszakos halálra utal. A Jupiter, a horoszkóp anarétája, azaz a horoszkóp hylegjét, „életadó bolygóját” a leginkább romboló planéta, szintén a halálházban áll. (Halálházban álló Jupiter [a Jupiter a rend és a törvény bolygója], igen gyakran fordul elő kivégzett személyek horoszkópjában.

A költő halálát is inkább értelmezhetjük kivégzésnek [fegyvertelen volt; s az egész segesvári vérengzés Szkarjatyin tábornok eleste miatti bosszú-megtorlás-büntetés volt], mint csatában való elesésnek.)

Összefoglalva tehát: a halálházra jutó hatások olyan súlyosak, és olyan jellegzetesen mutatnak egy vérrel kapcsolatos, erőszakos halál bekövetkeztének irányába, hogy gyakorlatilag elképzelhetetlen, hogy Petőfi természetes halállal halt volna meg.

Hogy ellenőrizhetően elhatárolhassuk magunkat az ismert személy horoszkópjának vizsgálata esetén óhatatlanul fellépő szubjektivizmustól, utólagos belemagyarázástól; a magyar nyelven hozzáférhető, mértékadó asztrológiai szakirodalomból is idézzük az említett hatásokra vonatkozó definíciókat:

  • Baktay Ervin. Sorsunk és a csillagok című műve a Mars—Saturnus quadrátról: erőszakos halál lehetősége.
  • Győrffy László Asztrológia című könyve így ír: diszharmonikus Saturnus-állás mellett, főleg a Marssal rossz aspektusban és ha a Saturnus a halál szignifikátora (az, mert a halálház uralkodója, a Vénusz a Bakban áll, s ennek uralkodója a Saturnus; lévén a szignifikátor — itt — az uralkodó uralkodója) : erőszakos halál.

A Mars a Saturnussal rossz aspektusban ... a 8. házból... szilárd jegyekből (a Saturnus szilárd jegyből, a Bikából sugároz) harctéri halált jelent, ha ebben a nyílt ellenség VII házának is szerepe van (van, hiszen a Mars a Kos uralkodója, és a VII. ház a Kos jegyében áll).

Mars hatás a 8. házban erőszakos halált indikál, kardinális jegyből (onnan, a Bak kardinális jegyéből vetül a Mars quadrátfénye a 8. házban, a halálházban álló Sa- turnusra) gyilkosság útján (v. ö.: a „kivégzésénél írottakkal).

Főképp pedig erőszakos halál a sorsa, ha a hyleget az elevációban (a horoszkóp legmagasabb pontja a MC [Medium Coeli] felé tartó irány mentén) ... fölötte álló ártalmas bolygók rossz aspektussal támadják (itt ez is teljesül).

Vérzéssel kapcsolatos baleseti sérülést okoz a Mars, ha kardinális jegyben és sarokházban a Saturnusszal kilencvenes (quadrát) aspektusban áll, főként ha ez közeledő aspektus (valamennyi feltételnek megfelel a konstelláció).

És végül: tipikus Mars-halál a sebesüléssel, vérveszteséggel kapcsolatos halál.

Egy horoszkópházban egy adott bolygó hatása annál erősebb, minél közelebb áll a ház csúcsához. A Saturnus rendkívüli közelségben, mindössze 11 fokpercnyire áll a házcsúcstól.

Összefoglalva: a pusztulás és a vér két bolygója a lehető legrosszabb sugárzást kifejtve hat a halálház legérzékenyebb pontján: erőszakos. véres halált okozva; a szigorú asztrológiai következtetés ítéletével: elkerülhetetlenül.

 

***

 

Vizsgáljuk meg a horoszkóp állócsillagait is.

 

Egyértelműen jó hatású csillag mindössze három van (Vega, Aibireo, Achernar), a továbbiak vegyes természetűek, tehát a jó hatások mellett rosszakat is tartalmaznak. Az ebben a horoszkópban szereplő állócsillagok esetében a hagyomány ezeket a rossz hatásokat a „veszély”, „életveszély” kategóriájába sorolja.

És — vannak egyértelműen rossz hatású állócsillagok, közöttük is feltűnően sok — a tradíciók szerint — erőszakos halált okozó ún. „gyilkos” csillag (Sheratan, Hyades csillagcsoport. Merope, a két Asel- lus, Dubhe. Phekda, Mizar, Svalo- cin, Scheat. — mind Mars—Saturnus típusú csillag).

Különös figyelmet érdemlő tény, hogy a 8. házon, a halálházon, nincsen jó hatású állócsillag, ellenben a Sheratan együttáll a Saturnusszal is és a halálház csúcsával is.

Plútóval, a katasztrófák planétájával — amely a hyleggel szintén rossz aspektusban áll — az egészséggel, egészségkárosodással kapcsolatos 6. horoszkópházban együtt áll a Scheat. az egyik legerősebb „gyilkos” csillag. (A „gyilkos” csillagok közül a változó fényűek a legerősebb hatásúak: a Scheat és az Algol, — az Algolról még lesz szó.)

A Scheat a Plútón pozíció, az Uhde-féle klasszikus állócsillag-katalógus ítélete szerint: „gewalsame, plötzliche, unehrenhafte Tod”, azaz: erőszakos, hirtelen, dicstelen halál. (Igen [v. ö.: Illyés: Petőfi halála], egy kifosztott és lemészárolt menekülő, nem minősíthető egy fegyverrel a kézben, szuronyrohamban elesett hősi halottnak.)

Az állócsillagok alapján alkotott ítéletünk egybecseng előző megállapításunkkal: ezekhez a születési paraméterekhez — az asztrológia szabályai szerint — erőszakos, véres halál tartozik.

 

***

 

A következő kérdés: mikor következhetett be ez a halál?

 

Tapasztalataink szerint az emberi élet menetét az asztrológia módszerei közül a primer direkciók technikájával lehet a legjobban, leghűbben követni.

Ez az elv kimondja: az ember azon a ponton születik meg. ahol az ascendens (az életvonal) metszi a zodiákus körét. Innen indul az életkör, és vándorol előre a horoszkóp ívén, ez óramutató járásával megegyezően, évente egy fokot. A sors alakulása attól függ, hogy az adott horoszkóppontra a további horoszkópelemek milyen hatással vannak. A halál akkor következik be, amikor a halálház uralkodó planétájának fényszöge által érintett horoszkóppontra lép az életpont.

Ebben a horoszkópban a halálház uralkodója a Vénusz (mivel a 8 horoszkópház. a halál háza a Bika jegyében áll, ennek a jegynek pedig a Vénusz az uralkodója). Az első szögtávolság, amelyet a Vénusz az ascendens fölé vetít, az a Szűz jegyének 11 fok 44 percére eső harmadfény, vagy trigon.

Kétségtelen. hogy ez jó hatású fényszög. Ám ez a Vénusz — recepcióban állva a Saturnusszal — átveszi a Saturnus végzetes hatásait, miközben maga is felvesz egy rossz, 135 fokos fényszöget a quadrált Jupitertől — s a végzetes hatás így a jó fényszög mentén is áttevődik.

Mivel az ascendens a Mérleg 7 fok 21 percén áll. távolsága a Vénusz trigonjátóL tehát a feltételezett halálponttól 26 fok 37 perc. Az előbbi átszámítási kulcs szerint tehát a szülöttnek valamivel túl a 26 és fél éves korán.

Petőfi 1849. július 1-én volt 26 és fél éves. A segesvári csata időpontja: 1849. július 31.

De a primer direkciók elve alapján az egész születési évet meg kell, hogy jelölje az adott, kozmikus hatás, a jelen esetben tehát a halál; mégpedig különösen a szerint a horoszkópház szerint, ahonnan az adott hatás az életkör halálpontjára vetül.

A Vénusz a IV. házból sugároz. A IV. ház a családra, szülőkre és a szülőföldre vonatkozik.

Petőfi szülei — mindketten 1849 májusában haltak meg. És 1849 augusztusában az országot is eléri a halál és a pusztulás az orosz intervenció nyomán.

Tovább. A segesvári csata napja 1849. július 31. A költő halála a források szerint délután hat órára tehető. Ha ez így van, akkor ennek tükröződnie kell az aznapi csillagállásban.

Az Astro Computing Services-töl megkapott, segesvári helyi időben számított éjféli adatokat számítottuk át a bolygók egynapi átlagos haladási sebessége alapján, lineáris extrapolációval, délután hat órára; így kaptuk meg az ún. tranzithoroszkópot.

Az asztrológia elvei szerint, ha egy adott csillagállásban egy planéta ugyanazon az égi ponton halad át. ahol a születési horoszkópban egy másik planéta áll, akkor ez a két planéta kapcsolatba kerül egymással, és természetüknek megfelelően. valamint az adott horoszkóppont jellegzetessége szerint hatást fejtenek ki. amely befolyással bír az élet menetére. (Ez az ún. tranzitok elve; erősen egyszerűsítve.)

Ezeket az együttállásokat bizonyos hatókörökkel, ún. orbisokkal vesszük figyelembe, tehát egy bizonyos távolságú (általában 5 fok) megközelítés esetén már tranzit-együttállásról beszélünk. (Némely iskola szerint fontosabb az orbis-határ elérése, mint a teljesi együttállás beállása. — mivel az előbbi váltja ki voltaképpen a vonatkozó tranzithatást.)

Ezt a radixra, a születési horoszkópra tükrözött tranzithatást ábrázolta a második horoszkópábra, a tranzitáló bolygók mutuális (egymás közötti) aspektusaival és a tranzit-állócsillagokkal.

A halálházban álló Jupiterhez a kozmikusán, lokálisan egyaránt erősen diszharmonikus Mars közelít. A szintén a halálházban álló Saturnushoz pedig az Uranus (a hirtelen, drámai történések bolygója), és a Pluto (a katasztrófák bolygója) — mégpedig a VII. házból, azaz a nyílt ellenségek házából.

A kozmikusan és lokálisan diszharmonikus Saturnus pontosan (mindössze 35 fokpercre) szembekerül az ascendenssel (tehát a halálbolygó az életvonallal): a Nap pedig a Saturnus-természetű Leszálló Holdcsomópontra (Sárkányfark) lép, szembenállásban a radix (születési) Marssal, és quadrátban a radix Saturnussal.

A tranzit Saturnus quadrálja (90 fokos, rossz fényszögben éri el) a radix Napot. Merkúrt, Uranust. Neptunust; a tranzit Vénusz pedig a radix Plútót. A tranzit Jupiter auadrálja (pontos, csaknem plaktikus fényszöggel) a radix-Jupitert és a tranzit Marsot. Csupa súlyosan negatív hatás, és éppen az orbishatáron.

A konstellációt úgy értelmezhetjük, hogy az átvonuló (tranzitáíó) bolygók — mintegy gyutacsként — kiváltiák. elindítják a horoszkóp hatásait. S ebben a csillagállásban a Mars és a Saturnus játszik főszerepet; valamint a halál uralkodó bolygója, a Vénusz és a halálház: tehát ismét az erőszakos, véres halál a kiváltott hatás.

Az állócsillagok is csak megerősítik ezt; „gyilkos” csillagok egész sorozata tranzitál a horoszkópban: a Napon álló Asellusok, a Pollux, a Phekda. az Alrisha, mind megannyi Mars és Saturnus típusú csillag; s az Algol, a legerősebb és legrosszabb hatású „gyilkos” csillag. Ez az Algol áll a halálházban álló diszharmonikus Jupiter felett tranzitáíó diszharmonikus Marson.

Ez a pillanat — az asztrológia szabályait híven alkalmazva — nem élhető túl.

Jellegzetes az Algol szerepe. Algolt legtöbbször öngyilkosok horoszkópjában találunk. Bizonyos értelemben az is öngyilkosnak minősíthető, aki ugyan nem önkezével vet véget életének, ám halálát mégis önmaga okozta. [Ez az utalás egyébként ott áll már a születési horoszkópban is; a személyiség uralkodó bolygója, a Saturnus, a halálházban áll.] Ennek is az az [egyik) értelme, hogy a szülött okozhatja önmaga halálát.

Baktay így ír az Algolról: végzetes lépésekre ösztönöz vagy végzetes események felé hajt. Erőszakos halállal — gyilkossággal, öngyilkossággal — gyakran áll összefüggésben.

Miért van ugyanakkor rejtély Petőfi halála körül? Kell, hogy ennek is legyen kozmikus oka; ezt is meg kell tudnia magyarázni az asztrológiai gondolkozásnak.

A rejtély, a titok, a bizonytalanság, a káosz planétája a Neptunus. Ennek kell tehát jelentős pozícióban lenni a halálhoroszkópban.

Meg is találjuk. Az életet a horoszkópban a hyleg-planéta, jelen esetben a Hold szimbolizálja. Nos, a radix Holddal pontosan szemben áll a tranzit Neptunus, a tranzit Hold pedig a radix Neptunon áll. Konjunkció és oppozíció, két erős, negatív hatás mutat arra, hogy a szülött halála körül bizonytalanság, rejtélyek merülhetnek fel.

Illyés Gyula Petőfi haláláról szóló írását olvasva elkerülhetetlenül az az érzés támad bennünk, hogy a költő elébe ment halálának. Nem maradt közvetlenül Bem mellett, nem menekült időben a vesztett csatából. Haláláról így önmaga is tehet.

És ez a halál — mint ahogy erre már több utalást kaptunk — inkább minősülhet gyilkosságnak vagy kivégzésnek, mint harctéri, katonai halálnak.

A végső összefoglalást az olvasó is elvégezheti.

 

Nyilvánosságra hozta: Farkas Andrea, 2022. 08. 01.

A cikk szerzője: Hollós R. László

Asztrológia Páholyba bekerülés: 2022. 08. 10.