Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 831041

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 831041

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Kommunikáció az asztrológiai tanácsadásban

 

Az asztrológiai tanácsadások során kardinális kérdés, hogy az asztrológus hogyan kommunikál a klienssel. Sajnos a hazai asztrológiai képzések nem tartalmazzák a helyes kommunikáció elsajátítására irányuló gyakorlati órákat, pedig ez elengedhetetlen lenne. Ebben a cikkben összeszedtem azokat a szempontokat,  amik mentén el lehet sajátítani a helyes kommunikációs stílust és minden asztrológus - kliens helyzetre alkalmazható.

 

                                      

 

Sajnos a nem helyes közlési mód rengeteg kárt tud okozni a kérdező lelkében, ráadásul kihatással lesz további döntéseire, tehát mondhatjuk, hogy hatalmas felelősség van az asztrológusokon. Mit sem ér egy helyes gyakorlati tudás és metódus, ha azt nem tudjuk megfelelően közölni a másikkal.

 

Nagyon fontos, hogy felmérjük, hogy az illető mennyire nyitott arra, hogy a képletében levő feszültségekről halljon. A nyers durvaság senkinél nem járható út. Szerintem tilos halálról, negatív eseményekről és tulajdonságokról determinálni az illetőnek. Nem szabad leminősítően beszélni és olyat mondani, hogy "Ilyen vagy és ez már így is marad életed végéig" vagy hogy "Alkoholista leszel és életed végéig elvonóra fogsz járni".

Helyette mondjuk, hogy "Amennyiben ezt az energiát nem sikerül alkotóan megélned a művészetekben / táncban, előfordulhat, hogy függőségekbe hajszolod magad. Ezért lenne érdemes ezzel és ezzel foglalkoznod a jövőben" (ElőfordulHAT, ebben megint benne van, hogy nem biztos.)

 

Alapvető dolog, hogy a lehetőségekről beszéljünk és megmutassuk, hogy egy nehéz fényszög miben élhető meg kiváltó analógiaként vagy milyen megelőző lépéseket lehet tenni. Ez azért nagyon hasznos, mert így megérti a kliens, hogy pontosan az az asztrológia lényege, hogy dönthetünk arról, hogy mit kezdünk "csillagainkkal". Éppen ezért, az elemzés elején meg szoktam kérdezni az illetőtől, hogy egyáltalán tudja-e mi fán terem a horoszkóp, miért "kaptuk" azt.

 

Az asztrológusnak mindenképp pozitív attitűddel és hittel kell az emberek felé közelíteni, mert motiválnia kell az illetőt, nem pedig elvenni az életkedvét. Amennyiben súlyos dolgokat durván közlünk, úgy akár az illető sorsát is negatív irányba befolyásolhatjuk. Ennek semmi értelme tanácsadás szempontjából. Vannak, akik vallják, hogy a nyers őszinteségtől annyira megijednek az emberek, hogy egyből változtatnak, de én ebben nem hiszek. A változást nem kényszer, hanem hozzáállás kell indukálja.

 

Példa: Képzeljünk el egy olyan helyzetet, hogy az illetőnek azt mondjuk, hogy utazása során nagyon súlyos balesetet fog szenvedni, mert a 3. házában van egy Uránusz, amire kvadrátot vet egy Mars vagy Merkúr. Majd kliensünk elindul hazafelé az elemzésről és annyira kattog és idegeskedik azon, hogy ő hamarosan meghal autó balesetben, hogy ott helyben karambolozik. Szélsőséges példa, de akár igaz is lehet. Ez az ember más megélést is választhatott volna magának, ha felvilágosítjuk vagy ha nem rémisztjük meg.

 

A kommunikációnkkal mindig lehetőségeket vázoljunk, ne kőbe vésett dolgokat. Nincs jogunk elvenni a másik embertől a választás jogát. Annak a választásnak a jogát, hogy mit kezd a képletével és az életével. Ha őszinték vagyunk, az pozitív, de ezt tegyük konstruktívan. Például: "A párkapcsolati területed sok nehézséget hordoz magában életed folyamán, de ezt és ezt a támogatást kapod innen és ezt meg ezt teheted, hogy jobb legyen". Nem kell elhallgatni a feszítő aspektusokat, de riogatni sem szükséges.

 

Azt is fontos átbeszélni a tanácsadás során, hogy a kvadrátok és oppozíciók fejlődési utakat nyitnak meg, tehát az általuk generált események tanító és nem romboló jellegűek. Ha együttműködünk ezekkel az energiákkal, akkor már többé nem bánthatnak bennünket. A képletünk minket szolgál, mi választottuk magunknak leszületésünk előtt.

 

Inkább ne elemezzünk, ha éppen rossz napunk van, vagy lelki problémákkal küzdünk. Ilyenkor nyugodtan helyezzük át az időpontot, vagy arra napra ne ütemezzünk be ügyfelet. Ha szükséges, akkor járjunk terápiára. Az olyan segítő szakmákban, mint az asztrológia, hatványozottan fontos, hogy az asztrológus kiegyensúlyozott lelkiállapotban dolgozzon.

 

                                  

 

Az objektivitás nagyon fontos. Jó dolog együtt érezni a klienssel és nyugodtan mutassuk ki, de ne sírjunk vele. Helyette inkább kínáljunk neki megoldást az adott problémára. Például: "Teljesen átérzem, hogy mit érzel és hogy min mentél keresztül. A jó hír az, hogy most lehetőséged van arra, hogy erre megoldást találjunk vagy megtaláljuk az okát...stb..." Saját élettapasztalatainkról mesélhetünk a kliensnek, de ne sajnáltassuk magunkat vele, hanem kizárólag arra használjuk, hogy pozitív példát mutassunk.

 

Az elemzésnek a kliens elégedettségével kell zárulnia. Azzal az érzéssel, hogy minőségi figyelmet kapott. Éppen ezért ne telefonozzunk, ne beszélgessünk mással a tanácsadás során.  Ezenkívül ne vágjunk a szavába, ne ítélkezzünk, ne üssünk meg durva hangnemet. Hiába nem mondjuk ki hangosan a gondolatainkat, ezek a minősítések a testbeszédünkkel láthatóvá válnak.

 

Éreztessük a másikkal, hogy "Isten színe előtt mind egyenlőek vagyunk". Mindig el szoktam mondani, hogy én nem vagyok megvilágosodott guru, így hibázni másnak sem bűn. Mindnyájan úton vagyunk a Föld nevű bolygón és nem tökéletesen születtünk le ide. Hibás az az attitűd, amikor az asztrológus azt érezteti, hogy fél perc alatt megmond mindent a horoszkópból, sőt ő maga soha nem hibázott. A tudás nem hatalom, csupán egy segítő eszköz másokért és nem mások ellen.

 

Éppen ezért mindig meg szoktam kérni az illetőt, hogy nyugodtan kérdezzen, mert buta kérdés nincs, és bátorítom, hogy meséljen pár mondatban a megéléseiről az adott témával kapcsolatban.

 

Irányítsuk a tanácsadást!

 

Ennek a leghatékonyabb eszköze a nyitott kérdések feltevése. A segítő, terelgető attitűd a legjobb, mert ez ad egy keretet a tanácsadásunknak. Meglátásom szerint nem jó, ha végig mi beszélünk és a kliens szóhoz sem jut. Például: Te hogyan élted ezt meg? Milyen területre szeretnél kitérni? Mit szeretnél az elemzéssel elérni? Mit gondolsz, ezt miért kellett átélned, mit üzen ez számodra?

 

Bátran kérjünk visszajelzést munkánkról, mert ebből sokat profitálhatunk.

 

Az elhangzottakat asztrológusi titoktartás kell övezze. Tilos kibeszélnünk a kliens problémáit másokkal, asztrológusok között sem etikus viselkedés.

 

Az asztrológusi titoktartás ugyanolyan, mint az orvosi, papi titoktartás.

 

                                             

 

Még pár szempont, amire érdemes odafigyelnünk:

 

Mindig ismerjük fel a saját szakmai határainkat, tehát, hogy mikor van az a pont és probléma, amivel már pszichológushoz, pszichiáterhez, orvoshoz vagy egyéb szakemberhez kell irányítani az illetőt.

 

Nézzük meg a kliens Merkúr bolygóját és aszerint kommunikáljunk vele! Sokkal könnyebben találjuk meg a közös hangot, ha odafigyelünk erre. Egy Kos Merkúr azonnal tudni akar mindent és őszintébben lehet fogalmazni, mint egy Halak Merkúrú kliens esetében.

 

Előre beszéljük meg a konzultáció kezdő és záró időtartamát és ehhez tartsuk magunkat!

 

Minden esetben tudatosítanunk kell, hogy a kliens problémája a mi ügyünk is. Fontos lehet az éberség és önelemzés. Ha felismerünk valamit, ami rólunk szól, azt érdemes felírni magunknak.

 

Hasznos lenne a jövőben szupervíziókat szervezni asztrológusok számára, mert nagy lelki teher lehet egy-egy nehéz sors, az asztrológus számára is. Nem véletlenül kötelező a szupervízió a pszichológusoknak, pszichiátereknek.

 

Vegyük észre ha egy játszmába csöppentünk a klienssel. Leggyakoribb az „igen, de játszma”, amikor a kliens az összes megoldási javaslatra egy kifogással él. Ezeknek van megoldása, de jó ha felismerjük, hogy épp egy játszma közepén elemzünk.
Jó lenne, ha minden asztrológus ismerné Eric Berne: Az Emberi játszmák című könyvét, és eredményesen tudná használni az abban leírtakat.

 

Ne legyünk túl szakmaiak, mellőzzük az asztrológiai szakszavak használatát! Egyszerűen fejezzük ki magunkat, az asztrológiai szakkifejezések csak nekünk mondanak valamit. Ez a legnagyobb feladat, hiszen nem arról van szó, hogy egy horoszkópot felolvassunk, hanem hogy értelmezzük.

 

Összegzésként pedig: elemezzünk és kommunikáljunk úgy, amit mi magunk is elvárnánk fordított helyzetben.

 

Ezeket a szempontokat betartva minőségibb segítséget tudunk nyújtani a hozzánk fordulóknak, ami az asztrológiai tanácsadás, azaz a munkánk elsődleges szempontja.

Budapest, 2018.10.14

                                                                            Villányi Andrea