Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 830990

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 830990

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Szabó Zsuzsanna:  A fényszögek elmélete és gyakorlata

 

 

Ha azt szeretnénk elérni, hogy minél több ember ismerkedjen meg az asztrológiai gondolkodással, akkor áttekinthető, világos, naprakész és egyszerűen rendezett tudás átadására van szükség.

 

Gyakorló asztrológusként határozottan állíthatom, hogy szükség lenne a mindennapi életben alkalmazott asztrológiára. A pszichológia területéről átültetett fogalom alatt azt értem, hogy az emberekkel foglalkozó tudományágak szinte mindegyikét lehetne kapcsolni az asztrológiával, ha lenne erre társadalmi igény.

 

Az asztrológia hazai – és nemzetközi – színvonalán is az emelne, ha az asztrológusok bekapcsolódhatnának komolyabb kutatásokba, különböző team-munkákba.

A pszichológia is akkor vált társadalmilag egyre inkább elfogadottá, amikor az alkalmazott pszichológia létrejött, és a társadalom különböző csoportjaiban komoly igény merült fel a pszichológiai eredmények megismerésére és alkalmazására. Például pedagógiai pszichológia, munkalélektan, reklámpszichológia, orvosi pszichológia, gyógypedagógiai pszichológia, stb.

 

A társadalom olyan összetett és sok szálon kapcsolódó háló lett, hogy egyre nagyobb az igény lehet a komoly – és nem bulvár – asztrológiai segítségre.

 

Alkalmazott asztrológiát gyakorol az az asztrológus, aki párkapcsolati, nevelési, pályaválasztási, orvosi, egészségügyi, de akár ’csak’ önismereti problémák feltárásában, elemzésében, feldolgozásában eredményesen segít a hozzá fordulónak. És sokan vannak olyan asztrológusok, akik komoly tudásra és tapasztalatra tettek szert.

 

Ha azt reméljük, hogy más magas szintű tudással rendelkező szakemberek befogadják az asztrológusokat, akkor feltételezhető, hogy az asztrológiai alapfogalmakkal szeretnének megismerkedni. Ennek érdekében szükséges az asztrológiai alapfogalmakat egyszerűen és gyorsan érthetően kommunikálni. Ide tartozhatnak a fényszögek egyszerű és szemléletes összefoglalása.

 

Amikor én, több mint 40 éve elkezdtem asztrológiát tanulni, akkor a fényszögekkel kapcsolatban 4 jelző volt ismeretes: harmonikus és diszharmonikus, illetve támadó és segítő fényszögek, amit már akkor is nagyon leegyszerűsített és semmitmondó megfogalmazásnak tartottam.

 

Ma Magyarországon vannak olyan, több éves asztrológiai iskolák, ahol a fényszögekkel egyáltalán nem foglalkoznak.

 

Az asztrológia színvonalán, általános elismertségén az segítene, ha minél több olyan ember tanulna asztrológiát, akinek már van középfoknál magasabb végzettsége. Aki már megszerzett egy diplomát, joggal elvárhatja a rendezett, összefogott, áttekinthető tudást az asztrológia témakörében is.

 

Tapasztalatból tudom, hogy nagyon sok ember érdeklődése menet közben veszett el, amikor meghallva a sekélyes jelzőket, a túlságosan általános és semmit mondó analógiás felsorolásokat, nagyon hamar feladták az asztrológia tanulást. Minden tanfolyamról nagy a lemorzsolódás, de az asztrológiai tanfolyamokról az átlagosnál is nagyobb.

 

Ha azt szeretnénk, hogy legyen közös nevező az egyéb magas szintű szakképzettséget igénylő szakmák és az asztrológia között, akkor szükség van egyszerű és gyorsan elsajátítható alapok összefoglalására is. 

 

Azt gondolom, hogy a fényszögeknek van egy szemléletes és könnyen megjegyezhető rendszere, egy ábra, amiből jól áttekinthetővé válik. Ide tartozik az is, hogy a fényszögeknek van egyéni jelentéstartalma, nem csak annyi, hogy jó meg kártékony.

 

Annak örülnék a legjobban, ha az asztrológusok képesek lennének megállapodni egy szakmai minimumban, és megfogalmazásban, amit aztán át lehet adni az érdeklődőknek, tanulóknak.

 

Az alábbiakban megpróbálok kísérletet tenni erre.

 

Ebből az ábrából is látható, hogy egyszerűen meghatározható, hogy mely fényszögeket tekinthetünk alapvetően fontosnak.

 

 

 

Az is leolvasható, hogy az egyes fényszögek az első körben milyen bolygó analógiájához tartoznak.

 

Együttállás = 0°, Nap, Hold

 

Oppozíció = 180°, Nap, Hold

 

Kvinkunksz = 150°, Szaturnusz

 

Trigon = 120°, Jupiter

 

Kvadrát = 90°, Mars

 

Szextil = 60° Vénusz

 

Period, fél-szextil = 30°, Merkúr. Én olyan fontosnak tartottam, a 30°-os fényszöget, hogy elneveztem periodnak, mert az általánosan ismert fél-szextil elnevezést „gyengének” éreztem. Fontos fényszög, tehát legyen saját neve. És azért period, mert a körben a 12 jegy rendszerében periódusnak tekinthető: 1-1 jegy 30°-os. A bolygók aktiválódásának is 30°-os periódusa van.

 

Ha abból próbálunk meg kiindulni, hogy a 360°-os kör egész számú osztásaiból milyen eredményekhez jutunk, akkor hasonló következtetéseket vonhatunk le:

 

 

A sorból a 8-cal való osztás maradt ki, ami még egész számú eredményt ad:       

360/8 = 45°, félkvadrát,

a 9-cel való osztás:

           360/9 = 40° novil,

a 10-zel való osztás:

           360/10 = 36° nem foglalkoztak vele,

a 7-tel és a 11-el való osztás nem ad egész számú eredményt.

 

A fentiek alapján, ha igazán következetesek akarunk maradni, akkor a 40°-os fényszöggel lenne fontos foglalkozni. A 45°, félkvadráttal is, bár ezt könnyen besorolják az asztrológusok a kvadrát mellé. Logikus lenne a 10-zel való osztással is foglalkozni, ez az orbiszok miatt is nagyon nehéz lenne. Túlságosan kicsi a távolság egymás között.

 

Ha a 36° és a 40° és a 45°-os fényszögeket is figyelembe vesszük, akkor felmerül az orbiszok fontossága és pontossága, mert szinte egymásba érnek. Ezért én a maximum 1,5°-os pontosságot javaslom.

 

Ha csak a fenti kis táblázatot vesszük figyelembe, akkor is felmerül, hogy az általános gyakorlatban a periodot és a kvintilt nagyon kevesen veszik figyelembe.

 

Ennek az is lehet az alapvető oka, hogy az asztrológusok nem ismerik, hogy vajon milyen jelentéstartalom kapcsolódhat az egyes fényszögekhez.

 

Én, a saját tapasztalataim alapján a következő megfogalmazásokat javaslom:

 

Együttállás, konjunkció (0º): A 2 vagy több bolygónak együtt kell, vagy kellene működnie azon a bizonyos életterületen, amilyen házban áll. Ez az együttműködés egymással jobban harmonizáló bolygók esetében könnyebb, például Hold-Vénusz. Mindkettő nőies, lágyságot, alkalmazkodási készséget is mutató bolygó. A Szaturnusz és a Mars esetében nagyon nehéz, mert mindkettő nagyon markánsan és határozottan szokott megnyilvánulni, nem tűr ellentmondást, kompromisszum-készsége kicsi. Gyakran jelent erőszakosságot nemcsak abban az értelemben, hogy a szülött erőszakos, hanem azt is, hogy valakinek az erőszakosságát, vagy erőszakosan megnyilvánuló korlátozó magatartását kell elviselnie. Szerencsés esetnek tekinthető már az is, ha sikerül elkerülni a szélsőséges magatartást. Az együttműködés általában nagyon nehéz, mert alkalmazkodást, belátást, bölcsességet igényel.

 

 

Szembenállás, oppozíció (180º): A 2 bolygó egymással ellentétes érdekeket, gondolatokat képvisel, még a Hold és Vénusz szembenállás esetén is. Az ellentétes érdekeknek mindig van közös pontjuk, de ezt a leggyakrabban nagyon nehéz megtalálni. Az biztosan közös pont, hogy mindkét életterületnek meg kell tudni nyilvánulni, és ez nem mehet tartósan a másik rovására. Egymással ellentétes jellembeli tulajdonságok meglétét is jelenti, ami gyakran vezet belső lelki konfliktusokhoz. Oppozíció állhat annak a magatartásnak a hátterében is, amikor valakiről azt mondjuk, hogy nagyon jó ember, de néha elveszti a fejét, annyira tud tombolni, hogy rá sem lehet ismerni. Az a feladat, hogy valaki megtalálja az arany középutat a 2 téma között, de legalább megtanulja csökkenteni a szélsőséges megnyilvánulásokat.

 

 

Kvinkunksz: (150º):  A két bolygó között karmikus kapcsolat van. Ez azt jelenti, hogy az előző életükben is volt már összefüggés a jelzett területen, és analógiákban. Törleszteni való van, azokon a területeken, amit a házállás ás a kapcsolódó bolygók mutatnak. Ezeket a feladatokat nem lehet kikerülni, elhalasztani, lelazsálni, mert újra és újra elő fognak kerülni, és mindenképp meg kell oldani. Általában nagyon nehéz, betegségekhez is kapcsolódó terület. Az öröm ezeken a területeken háttérbe szorul. Itt nincs szó előző életbeli ismétlésről, hanem nehéz szolgálatról, tűrésről és törlesztésről.

 

 

Trigon: (120º): A 2 bolygó által jelzett tendenciákban szépen megférnek egymással a látszólag össze nem egyeztethető dolgok is. A szülött általában megtalálja a közös nevezőt, vagy segítséget kap szűkebb környezetében ahhoz, hogy sokrétűen, sikeresen meg tudja oldani azokat az élethelyzeteket, amiket a trigonja a házállás szerint jelent. A trigon arra is utal, hogy a szülöttnek mely területen kell szolgálnia a környezetének fejlődését, azaz visszaadnia azt a segítséget valaki másnak, amit ő is megkapott valakitől.

 

 

Kvadrát: (90º):  Nehéz, küzdelmeket jelző fényszög, nagy feladatot jelent azokon az életterületeken, amiket a házállás és bolygó analógiák szerint determinál. Törekedni a tökéletességre nagyon nehéz. Ez a helyezet általában a szülött korlátainak feladását kívánja meg, de legalább jelentős mértékben  határai kiszélesítését követeli meg tőle, ami nagyon gyakran nem sikerül. Nem vált ki szimpátiát az az út, ami kritikával kezdődik, hosszú útkereséssel folytatódik, kudarcos kísérletekkel van tele, és ha siker koronázza, akkor is irigység veszi körül. És persze van sok sikeres útkeresés is, elismert és elfogadott változtatásokkal. 

A vívódás lelki téren is megjelenik, első sorban azért, mert a szülött külvilágtól kapott és tanult értékítélete nem egyezik meg belső lelki értékítéletével, vagy vágyaival.

 

Kvintil: (72º):  A szabad akarat fényszöge. A szabad akarat és a horoszkóp nagyon békésen megférnek egymással. Lehet, hogy ez a kijelentés sokak számára meglepő. Arról van szó, hogy a horoszkóp csak a tendenciális lehetőségeinket mutatja meg, és hogy mit valósítunk meg belőle, az részben a szabad akaratunk függvénye. Van egy alapirányvonal, amitől csak kis mértékben lehet eltérni. Sajnos a szabad akarat a leggyakrabban abban nyilvánul meg, hogy a szülött fellázad a vállalt feladata(i) ellen, és mégsem végzi el, nem éli át azokat. A fényszög szempontjából a két bolygó közötti kapcsolat és házállásai azt a területet jelzik, ahol valami plusz dolgot vállal valaki, annak érdekében, hogy kiegészítse az eddigieket, vagy mert fontossá válik az a tevékenység a közössége, vagy az emberiség szempontjából.
Azt is jelenti, hogy a kvintil által jelzett életterületen van a legnagyobb lehetőség kilépni a nehéz sors szorításából, néha legalább, pl. amikor a tranzitban, szolárban ismétlődik. Sokszor rejtve marad, mert az el nem végzett feladatok sürgetőbbek és nem hagyhatók ki. Szabad akaratból súlyos hibák is elkövethetők. De nagy tettek is, a kisebb-nagyobb közösségek érdekében. Sokszor utólag villan fel az embernek, hogy akkor, valamikor azt a lehetőséget mégis meg kellett volna próbálni.

 

 

Szextil: (60º):  Harmonikus, egymást jól kiegészítő fényszög a két bolygó között. Fontossá válik a családi együttműködés a házhelyzetnek megfelelően, a családi minta követése lehetséges. Van érzéke a harmóniához, a békességhez, és a belső egyensúly megteremtése és megőrzése mindig ad egy belső tartást, ami miatt mások példaképévé válhat. A környezetbe való beilleszkedést segíti elő. Ha a két bolygó egyikét kvadrát éri valami másiktól, akkor abban a témakörben, amit a másik bolygó behoz, csak vágyálom marad a harmónia.

 

 

Period: (30º):  A 2 bolygó és házhelyzet által jelzett területen, a témákban és az emberi kapcsolatokban olyan visszatérő szituációt jelez, ami már az előző életben is komoly, fontos életterület volt. Az előző életben nem sikerült megtalálni a helyes megoldást a probléma feldolgozását illetően, ezért ebben az életben újra lehetőséget kap a szülött arra, hogy most jól megoldja a helyzetet. Ez persze egyáltalán nem könnyű, mert ebben a helyzetben nem csak a belső hangot kell követni, hanem az életben adódó lehetőséget kell észrevenni. Van, hogy valaki a probléma, a feladat elől szívesen megfutamodna, de ha el tudja dönteni, hogy ennek végére jár, akkor nagyon sikeres lehet abban. Annyiban nem karmikus, hogy nem végzetszerű, és nem kötelező. Annyiban merkúri analógia, hogy a tudatalattiból kell felszínre hozni ötleteket, meg kell ragadni információkat és jól kell kommunikálni.

 

 

Novil: (40°):   Szellemi fényszög. Különleges szellemi tehetség, okkult képességek, idealista gondolkodás.

 

Az asztrológiai programok ritkán jelzik. A Placidus, a Regiomontanus, a leggyakrabban használt magyar nyelvű programok nem használják.

 

Trentai Gábor hagyatékában találtam egy tanulmányt a 40°-os fényszögekről. Ő nontil-nak nevezte el és a 180º-ra való kiegészítésként a 40º párját, a 140º-ot nonagon-nak. Nyelvi szempontból találó elnevezések.

 

Trentai Gábor: A 40º fényszög

 

Griga Zsuzsának van egy nagyszerű könyve: Karmaasztrológiai fényszögképek, abban ír a 40°-os fényszögről.

 

Nem gondolom, hogy bármi eget rengető újdonságot mondanék a fentiekkel.

 

Célom az volt, hogy legyen rendszer-szemlélet a fényszögek tárgyalásánál.

 

2018. augusztus 1.