Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 831034

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 831034

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Kálmán Eszter: William Lilly horoszkópja

 

Akasztják a hóhért - avagy híres asztrológusok képleteinek elemzése 1.

 

                                  

 

William Lilly tizenhetedik századi angol asztrológus volt. Úgy írják le róla, hogy zseni volt valamiben, „amiről a modern mainstream közvélemény azóta úgy döntött, hogy egyáltalán nem lehet foglalkozni vele" - mármint a jövő megjóslásával. 

 

Lilly azonban társadalmi és politikai kapcsolatai révén Anglia legjelentősebb asztrológusa volt, és kitörölhetetlen hatása lett a nyugati asztrológiai hagyomány jövőbeli alakulására. 

Egy asztrológusnál természetes módon az izgat bennünket, vajon mi fordította az asztrológia felé, miért volt fontos számára ez a terület?

De először nézzünk egy általános összefoglalót a jelleméről és sorsáról.

 

 

Képletében a Föld elem a kiemelkedő, amely a gyakorlatias, anyagias hajlamokat erősíti, nem véletlen hogy a praktikus, abszolút gyakorlatias ágazata felé fordult az asztrológiának. Sőt a sorsa is a gyakorlatias tevékenységek, a munka és anyagiak felé terelte. Lilly ezért is folytatott rendszeres praxist, nemcsak királyoknak nemeseknek volt tanácsadója mint  régebbi asztrológusok, hanem a köznép rendelkezésére állt tudásával.

 

"Igazi demokrataként elkötelezte magát amellett, hogy a csillagok tudományát mindenki számára hozzáférhetővé tegye, bármilyen származású is legyen. Mindenkinek segített, aki odajött hozzá, azoknak is, akik nem tudtak fizetni. Lilly miatt az asztrológia tömegjelenséggé vált;"

 

Dinamikailag a szilárd jegyek a kiugróak nála: szívós munkával küzdötte fel magát egy leichesteri gazda fiaként szolgálóból végül asztrológus mesterré. Ezt a követő házak kiemeltsége is alátámasztja: felfigyelhetnek rá de ehhez többet kell küzdenie, mintha csupa sarokházas bolygója volna. Pedig kicsit visszahúzódóbb volt mint amennyire kifelé élő, inkább a saját dolgaival foglalkozott mint a másokéval, de nem túlzóan, vagyis szeretett a tanulmányaival foglalkozni. 1647-ben kiadta a Keresztyén asztrológiát, az asztrológiai technikák hatalmas összefoglalóját. Ez volt az első a maga nemében, amelyet latin helyett angol nyelven nyomtattak, és állítólag "a válságban lévő nemzetet a csillagok nyelvén" tanította.

Érdekes módon erős a képletében a sorszerűség a determinált vonulat: sok mindent meg kellett élnie sorszerűen. Ezzel együtt amolyan "self made man" volt, saját magát verekedte ki a az elszegényedett családból befolyásos asztrológussá (Asc - IC közti negyed kiemeltsége).

Lilly Bika Napú, Halak Ascendensű férfiú volt. A Halak ura a Jupiter a 7. házban a Mérlegben kap egy dorotheuszi közepes méltóságot, azaz triplicitásban van. Ez az erő kellett is az előbb leírt törekvésekhez amivel kiverekedte magát a szegénysorból.

 

A Jupiter pont a Tudás, hírnév, ismeretek(ből való részesülés) arab pontjával áll együtt, szóval szépen jelölődik, hogy a tudás útján juthat hírnévhez és ismertséghez. Nem véletlen hogy édesanyja, Alice bár panaszkodott a család hanyatlása és elfogyó vagyona miatt, mégis elhatározta, hogy a család által megengedhető legjobb oktatásban részesíti fiát

 

Nézzük mi vonzotta Lillyt az asztrológia felé, ill. mit adott neki az asztrológia? Vajon véletlen vagy eleve elrendeltetett volt vele a találkozása?

 

Lillynél mondhatni nagyon elegánsan kapcsolódik össze a hivatás az asztrológia és a népszerűség az életében. Mivel a születési uralkodó Jupitere egyben a 9. és X. házának is az ura és a VII. házban áll. És egy vegyes triplicitásban (a Mérlegben mint Levegő jegyben) azaz éppen elég jó helyzetben ahhoz, hogy megadja az alaphangot az életében és sikereket hozzon neki. 

Igaz ez a Jupiter egy bezárt jegyben áll és retrográd, szóval néha többet visz mint hoz, vagy csak ígér de nem ad meg mindent. Hiszen Lilly életében és szakmájában is érték támadások (Mars oppozíció az Asc-re), de azért több évszázadra tehető sikere és elismertsége immár vitathatatlan.

Bár Lilly aránylag "későn" kezdte tanulmányozni az asztrológiát hiszen a családja elszegényedése miatt hiába volt kitűnő a gimnáziumban nem mehetett egyetemre.  Csak miután háziszolgaként és titkárként dolgozott apja jóismerőse Gilbert Wright mellett aki a Salters' Company egyik mestere volt (eredetileg a Salters' Company olyan személyeket foglalt magában, akiknek szakmája sók felhasználásával és élelmiszeripari felhasználásra szánt vegyi keverékek készítésével foglalkozott.). Mikor a mestere meghalt Lilly már 25 éves volt, és elvette annak özvegyét akivel boldog hat évet éltek még együtt. 

"Lilly 1632-ben (30 évesen), nem sokkal Ellen halála előtt asztrológiát kezdett tanulni, elolvasta az összes könyvet a témában, amibe bele tudott jönni, és időnként megpróbálta művészetével megfejteni a rejtélyeket."

Ellen halálával komoly vagyont örökölt (2. ház ura, uralmi Vénusz a Bikában) így elég sok szabadideje maradt az asztrológia és egyéb  dolgok tanulmányozására és előadások tartására a London Társaságban (London Society). 40-41 évesen átdolgozta és átértékelte addigi tanulmányait, különösen Valentine Naibod Alcabitius kommentárjait.

„komolyan tanulmányozta őt, és úgy találta, hogy ő a legmélyebb szerző, akivel valaha találkozott”. 

 

A tanulmányait és tudását végül a az 1647-ben (45 évesen) foglalta össze:

 


Lilly legátfogóbb könyve 1647-ben jelent meg, és a Keresztyén asztrológia címet viselte. Olyan nagy, hogy a modern időkben három külön kötetben jelent meg, és még ma is népszerű, és soha nem fogyott ki teljesen. A középkori hagyományos asztrológia tanulmányozásának egyik klasszikus szövegeként tartják számon, különös tekintettel a horary asztrológiára, amely elsősorban a jövőbeli események előrejelzésével vagy az aktuális események ismeretlen elemeinek vizsgálatával foglalkozik, a korabeli asztrológiai képletek alapján. 

 

                                               

 

A 9. házában viszont ott áll a Felszálló Holdcsomópont, már közel a X. ház csúcsához, ez szintén pozitív energiákkal telíti ezeket a területeket és sikert ígér. Ezenkívül Lilly sok politikussal  is kapcsolatba került a Hosszú Parlament (Long Parliament) több tagjával közül, pl. Elias Ashmole-lal, (angol antikvárius, királypárti politikus, fegyvertiszt, asztrológus és alkímiahallgató volt) akire, illetve a kéziratára utalás is történik a ma népszerű "A boszorkányok elveszett könyve" c. könyv és tévé sorozatban. 


Lilly 1647-82 között (45 és 80 éves kora közt) 36 almanachot adott ki. 

 

 Az almanachok zsebméretű füzetek voltak, amelyek asztrológiai előrejelzéseket tartalmaztak az elkövetkező évre. Gyakran tartalmaztak egy naptárt és hasznos információkat a gazdálkodásról, a vásárokról és a fizikáról, és alapvető segédkönyvek voltak. Népszerű és olcsó (jellemzően egy fillér vagy tuppence) volt az ország legkedveltebb olvasnivalója is: egy négy-ötmilliós nemzetben minden harmadik háztartás olvasta. Azt mondták, még az ördögnek is volt egy aktuális példánya

 

A Merlinus Anglicus Junior ("England's Little Merlin") volt  Lilly első almanachja. 

Anglicusának olvasóinak kezdettől fogva nem volt kétsége a tekintélyének forrását illetően. Isten akarata – emlékeztette őket Lilly – a mennyekben íródott, a bolygók ritmikus táncában, és az asztrológia csillagos nyelve volt a kulcsa ezeknek az égi terveknek a megfejtéséhez.

 

„Isten az isteni gondviselés által uralkodik, a csillagok pedig az ő engedélyével olyan eszközök, amelyek segítségével sok esetleges kis pillantást vethet azokra a nagy dolgokra, amelyeket Isten a földön szándékozik”.

 

Lilly ezek  mellett még további jóslatokat is kiadott könyv formában, amivel a világ eseményeire reflektált, illetve ő adta ki Guido Bonatus Aforizmáit is 1676-ban (74 éves korában). Emellett állócsillag táblázatokat, üstökösök értelmezéséről, mindenféle katasztrófák és politikai manőverek előrejelzéséről szóló műveket adott ki, stb.

 

Ügyfeleinek háttere megmutatta az asztrológia társadalmi befolyását: kérdezőinek mintegy 20 százaléka nemesi származású volt; további 20 százalék hagyományos mesterségben és kézműves mesterségben dolgozott; 15 százalékuk volt tengerész; kevesebb mint 1 százalék volt szegény; a katonák és a hivatásosok, például az ügyvédek és az orvosok 5 százalékot képviseltek; ügyfelei listájának többi részét – és többségét – a női szolgálók tették ki.

 

A VII. házának két ura is a Merkúr és a Vénusz és a házban álló Jupiter is odavan az Ascendensének egzaltációs uráért. Alkalmanként ugyan, de sokan kértek tőle tanácsot, sőt kiadói szenzáció és az ország első médiakedvence volt (nyomtatásban és dalban is ünnepelték), köszönhetően az országos jelentőségű eseményekről hihetetlenül pontos előrejelzéseket tartalmazó bestseller füzeteinek.

 

1650-ben (48 évesen) Lilly előszót írt Sir Christopher Heydon An Astrological Discourse with Mathematical Demonstrations című művéhez, amely az asztrológia védelmében 1608 körül íródott, és amelyet először posztumusz adtak ki, nagyrészt Elias Ashmole költségére.

 

A restauráció után (1660-ban II.Károly visszatért a trónra), lévén Lilly nem volt királypárti  rossz hírnévre tett szert. A parlamenttel való rokonszenve, amelyet jóslatai általában mutattak, után nem számíthatott arra, hogy a királyi kegyeibe fogadja.

 

Például Lilly követte egyik legcsodáltabb elődje – az olasz Guido Bonatti – példáját, aki Európa legkiválóbb mágusa volt a késő középkorban és a háború művészetének szakértője. 

 

Bonatti Liber introductorius ad iudica stellarum ("A csillagok ítéleteinek bevezető könyve") című könyvében, amelyet Lilly jól ismert, számos konfliktus forgatókönyve esetén elmagyarázta az elköteleződés szabályait, beleértve azt is, hogyan kell megítélni, melyik oldal nyer; lesz-e csata két sereg között; megadják-e magukat az ostromlott várak vagy városok; és igazságos-e egy háború.

                                                           

                                                 (A könyv magyarul is megjelent.)

 

Lilly harci stratégiája azon alapult, hogy kihasználta I. Károly születésével kapcsolatos "illegális" tudását (azaz radixának ismeretét). A primér direkció alkalmazásával nézte meg Károly jövőjének alakulását. Amit tudni akart: volt-e az előttük álló évben olyan időszak, amikor nehezebb lesz az uralkodónak? 1645 nyarának elején megtalálta, amit keresett.

 

Júniusban Károly születésének Ascendensként ismert kulcspontja, amely az Oroszlán 28°-án volt, közeledett egy feszült és problémás kvadráthoz a rosszindulatú Marssal. Ennek asztrológiai olvasata az volt, hogy a király szemszögéből ez nem lenne alkalmas a harcra. A parlamenti erők számára azonban ez volt a lényeg, hogy keményen dúljanak a csatában; a csillagok felfedték, hogy akkor az ég az ő oldalukon állt.

Létfontosságú volt, hogy a Parlament és hadserege tisztában legyen ezzel a sajátos jóslattal, és ennek megfelelően cselekedjen!

1645. június 14-én az Új Modell Hadsereg (New Model Army), a Parlament radikálisan átszervezett erői először szembeszálltak a királlyal csatában a leicestershire-i Nasebynél. A terepen az Új Model Hadsereg parancsnokai, Sir Thomas Fairfax és Oliver Cromwell erős vezetése összegyűjtötte csapatait, és biztosította a Parlament diadalát; a csatatér fölött a csillagok kedvezően ragyogtak le számukra. Lilly asztrológia által ihletett katonai manőverei sikeresek voltak.

A modern történészek nem voltak tisztában Lilly parlamenten belüli tanácsadói szerepével, és elutasítják az asztrológia hatását, ezért a modern történészek gyakran értetlenül állnak a Naseby-hez vezető út előtt. Felmerült a kérdés, hogy amikor az Új Modell Hadsereg április vége óta teljes erővel és harcra készen állt, miért várt júniusig, hogy harcba szálljon Károly királlyal? 

Mi már tudjuk a választ....

Mindenesetre amikor végül 15 évvel később visszaállt az abszolútista kormányzás, a királyság, Lilly miután ekkorra már tűrhető vagyonra tett szert, a surrey-i Hershamban vett egy kis birtokot, ahová nyugdíjba vonult (58 évesen), és ahol különleges tehetségének gyakorlását az orvosi gyakorlatra és tanításra fordította. Legismertebb tanítványa John Gadbury volt. Továbbra is kiadta éves almanachjait és megjósolta az 1666-os nagy londoni tűzvészt is, amelyért kis híján perbe fogták, hogy köze volt hozzá (nemcsak a jóslatai miatt, hanem mert előtte publikált pár a tűzvészt idéző képet). 

1681-ben (79 évesen) halt meg. 

 

 2023.                                                                                    Kálmán Eszter

--------------------------

Forrás:

The Man Who Saw The Future - A Biography of William Lilly

Wikipedia

-----------------------------

William Lilly bibliogáfiája:

Merlinus Anglicus Junior, 1644.

Supernatural Sights and Apparitions seen in London, June 20th 1644, 1644.[23]

The Prophecy of the White King, 1644.

England's Prophetical Merlin, 1644.

Collections of Prophecies, 1646.

Christian Astrology, 1647.[24]

The World's Catastrophe, or Europe's many mutations untill 1666, 1647; which includes 'A Whip for Wharton'; some copies also include Elias Ashmole's translations of The Prophecies of Ambrose Merlin, with a Key, and Trithemius, or the Government of the World by presiding Angels.

An Astrologicall Prediction of the Occurrences in England for the years 1648, 1649, 1650, London, 1648, with 'Hamilton's nativity', and a dedication addressed to the House of Commons.

Monarchy or No Monarchy, 1651.

Mr. Lillyes Prognostications of 1667, predicting the Prosperity … of the English and their glorious Victories … by Land and Sea, 1667.

The dangerous Condition of the United Provinces prognosticated, 1672.

Mr. Lillies late Prophecy come to pass concerning the present War and the late unseasonableness of the Weather, 1673.

Mr. Lillies Prophesie of a General Peace, 1674.

Mr. Lillies Prophecy, or a sober Prediction of a Peace between the French and the Dutch and their Allies, 1675.

Anima Astrologiae, or a Guide for Astrologers, being translated from Guido Bonatus, and Cardan's seaven Segments, with a new Table of the Fixed Stars, rectified for several years to come, 1676.[25]

Mr Lillies Astrological Predictions for 1677, proving the happy Condition of this our Nation for the Year ensuing, 1676.

Mr. Lillies Prediction concerning the many lamentable Fires which have lately happened, with a full Account of Fires at Home and Abroad, 1676.

Strange News from the East, or a sober Account of the Comet or blazing Star that has been seen several Mornings of late, 1677.

Lillies New Prophecy relating to the Year, 1678.

William Lilly's History of His Life and Times by William Lilly, 1681.[26]

Fore-Warn'd, Fore-Arm'd, or England's Timely Warning in general, and London's in particular, 1682.

Catastrophe Mundi, Mr. Lilly's Hieroglyphicks exactly cut, 1683, a reissue of the appendix to Monarchy or No Monarchy, 1651.