Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 822141

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 822141

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


 

Szabó Zsuzsanna: A Madách család horoszkópjai

 

Bevezető:

 

Egy horoszkóp elemzésekor mindig az a kiindulópont, hogy hová tesszük az ascendenst, ez határozza meg ugyanis a horoszkóp szerkezetét, a házállásokat és azt, hogy az egyes bolygók mely házakban fognak állni. Az ascendens általában a születési óra és perc alapján számítható ki. Amikor a Madách család horoszkópjait akarjuk felrajzolni, akkor születési óra senkinél nem áll rendelkezésre, mert ilyen adat nem maradt fenn.

 

Ezt a problémát a régi asztrológusok úgy oldották meg, hogy a Napot, amely az egyéniség egyik legfontosabb jelölője – az ascendens mellett – annak a háznak a csúcsára tették, amely az egyén legfontosabb életterülete volt. Ezt a módszert leginkább akkor lehet használni, ha valakinek a halála után készítünk horoszkópot, - mert akkor már ismert az életműve.

 

A költők, írók saját intim életüket nagyon komoly személyes áldozatok révén is beleviszik az írói életművükbe. A Napnak, mint az egyéniség másik fontos meghatározójának (az ascendens után) az átlagosnál sokkal nagyobb szerep jut. Vagyis a Nap által jelölt tulajdonságok mindenképpen, a leggyakrabban átütő erővel megjelennek az életben és az életműben. Ezért vettem kiindulási alapnak, hogy Madách Imre horoszkópjában kerüljön a Nap az ascendensre. (Több magyar költő és író horoszkópját elkészítettem ezzel a módszerrel, és minden esetben nagyon találó jellemrajzot, életműképet kaptam.)

 

Az asztrológiában többféle házrendszer ismeretes. Most én itt az egyik egyenlő házas módszert használom, amely Vehlow berlini asztrológus elméletén alapszik. Ebben az esetben egyenlő, azaz 30º-os házakat kell rajzolni. A Vehlow-féle házrendszerben az MC tengely csak ritkán a X. ház csúcsa, esetleg a 9. 10. vagy a 11. házba is kerülhet, mint ahogy az IC tengely a 3. 4. vagy 5. házban is állhat. A Placidus nevű, Magyarországon általánosan ismert és használt horoszkóp készítő programban is beállítható: Opciók, Házrendszer, Vehlow.

 

 

Madách Imre horoszkópja:

 

 

 

Madách Imre horoszkópjában főszerepet kap a bak és a vízöntő jegy ura a Szaturnusz és az Uránusz, mert a Nap a két jegy határán áll. De nem csak ez a két bolygó játszik fontos szerepet az egyéniségének kialakulásában, hanem az I-es házban, a vízöntőben álló Vénusz, felszálló holdcsomópont, Merkúr és Mars is.

 

A vízöntő határán álló Nap nagyon érdekes egyéniséget mutat, mert a bak tulajdonságok: rendszeretet, önfegyelem, szorgalom, feladatai iránti elkötelezettség ugyanúgy jellemzik, mint az újat akarás, a forradalmi gondolkodás, a filozófia, történelem és a tudományok iránti érdeklődés, sokoldalúság. Ezek egyébként nehezen egyeztethetők össze, viszonylag ellentétes tulajdonságok. A magyar költőkre abban az időben nem volt jellemző, hogy eljutottak volna a felsőfokú tanulmányokig, általában a családi körülmények miatt sem. Madách esetében a családi háttér és az anyagi helyzet is lehetővé tette, hogy Madách tanulhasson. Kiváló tanuló volt, szorgalmas és jó felfogású, több osztályt is elvégzett egyszerre, így történt, hogy 21 éves korára már megszerezte az ügyvédi oklevelet. A Nap és a Jupiter igen kedvező állása, (120º) szerint a jogi pálya jó választás. Ennek ellenére jogi pályán nem sokat tevékenykedett, anyagi helyzete lehetővé tette, hogy drámaköltő lehessen. Rendkívüli képességeire jellemző, hogy 8 nyelven írt, olvasott és beszélt: magyar, német, szlovák és francia, ezeket gyermekkorában tanulta meg, később pedig a latin, az ógörög, az olasz és angol nyelvet is elsajátította. Nagyon tipikus vízöntő gondolkodás, hogy mindent tudni akart, sokoldalú volt, nem veszett el a részletekben, hanem képes volt egységes rendszerbe foglalni a világról való elképzelését. A rendszer, mint fogalom a Szaturnuszhoz tartozik, az újszerű világkép pedig az Uránuszhoz.

 

A családi könyvtár rendkívüli gazdagsága tette lehetővé számára, hogy a saját korában ismerhető szinte összes tudás birtokosa lehessen, nemcsak a világirodalomban. Az akkor ismeretes filozófiai rendszereket, tudományos kutatások irányvonalait is ismerte, és eredetiben olvasta. Valóságos polihisztor volt, a jogi egyetem elvégzése után önképzéssel: mindezeket a vízöntőben álló sok bolygójának is köszönheti.

 

Az Uránusz egyébként együttállt a Neptunnal, ez oldja kissé a Szaturnusz által jelzett keménységet, és a nehéz sorsot, és jelzi a misztikus, ihletett, álmodozó, mesés képzeletet. Amikor az alkotáshoz magányra és csendre volt szüksége elvonult, amikor pedig társaságra, akkor bálokra járt, ezt sok hosszú levele bizonyítja.

 

A sok vízöntő tulajdonsággal jó emberismerőnek is kellett lennie, mert különben nem lett volna képes ilyen sokféleképen megírni Ádám, Éva és a többi szereplő finoman árnyalt, sokféle ábrázolását, amiket színről színre követhetünk a műben. Erre utaló asztrológiai jel még a Plútó, és a kedvező fényszög-kapcsolatai első sorban a Nappal, Vénusszal, Jupiterrel, Holddal, Szaturnusszal. A Plútóhoz tartozik a tudatalattiból felszínre kerülő gondolatok, a mélyebb összefüggések megtalálása, az addig meg nem fogalmazott mély összefüggések felismerése. Madách gondolkodását alapvetően meghatározza az asztrológiára is olyan nagyon jellemző analógiák ismerete, alkalmazása és nagyszerű megfogalmazása. Ezért lehet az olvasónak színről színre az az érzése, hogy „aha tényleg így van”.

 

Ezek alapján azt lehet elmondani, hogy Madách Imre gondolkodásában nagyon különleges egységet alkot az, hogy újszerűen, összefoglalóan, mégis rendszerbe foglaltan alakítson ki egy világképet, amibe minden általa ismert információ beilleszthető. Ilyen széleskörű és alapos, valamint naprakész tudás általában a költőkre nem jellemző, inkább csak a tudománnyal foglalkozó emberekre.

 

Részletesebb elemzést lásd külön.

 

id. Madách Imréné, Majthényi Anna horoszkópja:

     Madách Imre édesanyja

 

 

 

Majthényi Anna, (id. Madách Imréné) Madách Imre édesanyja 1789. október 18-án született, Mezőnyárádon. Ebben az esetben sincs pontosabb születési adatunk, de ascendensre feltétlenül szükség van. Az asztrológiai analógiák szerint az otthon, az anyaság a IV. házhoz tartozik és a rák jelhez, valamint a rák jel urához a Holdhoz. Madách édesanyjának a legfontosabb életterülete az otthon, az anyaság volt, ezért tettem a Napot a IV. ház csúcsára. Kilenc gyereket szült, ebből ötöt nevelt fel, és az öt unokája is az Ő gondjaira volt bízva. Korán özvegy maradt, Imre, aki a 6. gyerek volt, 11 éves korában lett a család legidősebb férfitagja. Úgy gondolom, hogy ez is hozzájárult ahhoz, hogy az anyjával szoros lelki kapcsolata alakult ki. Bár voltak nővérei, mégis sok mindenben érettebbé kellett válnia, mint az életkora szerint aktuális lett volna. Ez annál is inkább így volt, mert rendkívül értelmes, gyors felfogású volt. Persze szükség volt egy olyan édesanyára, aki mindezeket észreveszi, lehetőséget teremt a tanulásra. Minden bizonnyal rendkívülinek tartotta a fiát, aki az is volt.

 

A IV. ház csúcsára állított Nap oroszlán ascendenst választ ki, és ezen áll az Uránusz és a Mars is. Az Uránusz és ezzel együtt a vízöntő tulajdonságok, amely olyan fontos szerepet játszik Madách életében. A Mars a harc, a küzdelem bolygója, tehát a mama nagyon határozott és ellentmondást nem tűrő lehetett, különösen amikor Imre fiáról volt szó. Az oroszlán ascendens is határozott, uralkodói hajlamokat hordoz. Kimondottan királyi jel. Ezek miatt lehetett képes arra, hogy özvegyen, egyedül felnevelje a gyerekeit, az unokáit. Az Uránusz azt is jelenti, hogy fiával nagyon jól megértették egymás szellemileg, sőt múzsaként, példaképként is szerepet játszhatott Madách életében.

 

Az asztrológiában nemcsak önmagában értékelhető egy horoszkóp, hanem egy másikkal összevetve is. Az egymásra rajzolt bolygóállásokból lehet következtetni arra, hogy a két ember segíti, akadályozza, szereti, megérti-e egymást, egyáltalán milyen kapcsolatban lehetnek egymással?

 

Az alábbiakban tehát nemcsak az alaphoroszkópokat értelmezem, hanem az egymás közötti kapcsolatokat is. Ezeknek nagyon pontosan meghatározott rendszere van az asztrológiában.

 

Majthényi Anna Napja – az alapegyéniség bolygója – a mérlegben együtt állt a Neptunnal – az intuiciók, álmok, illúziók bolygójával – az azt jelenti, hogy nagyon sokat remélt a fiától, lehettek elképzelései, nagyra törő tervei fia rendkívüli képességei miatt. E két bolygó utal arra, hogy biztosan nagyon jól megértették egymást, nemcsak ismerte, hanem értette is fia költészetét. Valószínűleg nemcsak azért értették meg jól egymást, mert hamar özvegyen maradt, és mert nem volt más férfi a láthatáron, hanem azért is, mert szellemileg közel álltak egymáshoz. Az Uránusz és a vízöntő jel Madách horoszkópjában a legfontosabb: az asztrológia szabályai szerint szinte minden bolygókapcsolat vagy oda tartozik, vagy oda vezethető vissza.

 

Madách Imre horoszkópjában a Hold, az anya jelölője szorosan együttállt a Szaturnusszal, a sors bolygójával. Ez mutatja, hogy mennyire fontosak, szinte elválaszthatatlanok voltak egymástól, és erre utal a mama horoszkópjában a mama Holdjának és Madách Imrének a Szaturnusza, és Holdja oppozicióban van egymással. Ez azt jelenti, hogy a mama nehezen engedte el a fiát. Pedig az anyának volt olyan fényszöge, hogy ezt jobban, könnyebben megtehette volna: neki lett volna inkább ez kötelessége: a mamánál Merkúr, a gondolkodás, az ész és a kommunikáció bolygója nagyszerű fényszög kapcsolatban állt a Szaturnusszal, (120º) amiből arra következtetek, hogy többször kísérletet tett arra, hogy a fiát hagyja önállósodni. Például beleegyezését adta a házassághoz, és a fiatalok önállóan kezdték Csesztvén a házasságot, a mama pedig Sztregován maradt. A mama Jupiterje, ami a jóságot, az igaz hitet, a jóindulatot mutatja, néhány bolygó kapcsolatában kimondottan segítő szándékú, és csak később válik merevvé, elutasítóvá.

 

 

Madách Imréné, Fráter Erzsébet horoszkópja:

 

 

 

 

Fráter Erzsébet horoszkópjában az életsors és az ascendens beállítással kapcsolatos elképzeléseim alapján a Napot a VII. ház csúcsára tettem, mert Madách Imrével kötött házassága miatt vált fontossá, ismertté.

 

Még nekem is meglepő, szinte hihetetlen, hogy ebben az esetben Erzsébet ascendensén is az Uránusz állt, pont mint a mamánál, ami olyan nagyon fontos szerepet kapott Madách Imre és Majthényi Anna horoszkópjában is. Az ascendens a bak jelben szinte fokra ugyanaz, ami Madách horoszkópjában van. Ez igen nagy lelki hasonlóságra vall, jelzi, hogy Erzsébet nagyon múzsája volt a költőnek, ihletője költészetének, műveinek. Erzsébet horoszkópjában is kiemelkedő jelentőséget kap a Szaturnusz, a bak ascendens miatt, – az Uránusz mellett. A Szaturnusz minden esetben arra utal, hogy fel kell zárkózni, meg kell felelni az életben vállalt, kialakult körülményeknek. Hogy sikerül-e? Ez a nagy kérdés! Ez nincsen benne egy horoszkópban sem. Mindenki pillanatnyi szellemi állapotának, erkölcsi hozzáállásának, szabad akaratának dönt a megfelelő pillanatokban, és vagy többé-kevésbé kiállja a próbát, vagy sikertelen lesz az élete.

 

Madách horoszkópjában a vízöntő jelnek, a vízöntőben álló bolygóknak van nagy szerepe, Erzsébetében pedig a rák jelben áll a Napja, a Marsa, a Vénusza és a Szaturnusza, ezek kerülnek a VII. házba, a házasság házába. Ez azt jelenti, hogy neki is, akár csak Majthényi Annának a család, az anyaság, a gyereknevelés volt a legfontosabb életfeladata, az, hogy a költőnek biztos családi hátteret teremtsen, hasonlót, mint az édesanyja. A házasságkötés után át kellett vennie az anya szerepét, már ami a gondoskodást illeti, ami eleinte sikerült is. A két nő között az első pillanatoktól meglévő megmagyarázhatatlan ellenszenv abból adódhatott, (erre vannak utalások), hogy a mama ráérzett arra, hogy az Ő szerepe jelentősen csökkenni fog. Nehezen szánta rá magát, hogy elengedje a fiát, mint minden olyan anya, aki sokat tesz a gyerekéért. Mindkettejük ascendensén ott állt tehát az Uránusz, a mamánál a Mars is, ami a nyílt háborúskodás bolygója. Ez azt jelenti, hogy a két nőnek nagyon komolyan együtt kellett volna működnie az életben, félretéve minden rivalizálást egymás között, a jó ügy érdekében, hogy a költőnek együtt teremtsenek jó, megfelelő körülményeket az alkotáshoz – mindenki a maga szerepében. A Mars, a küzdelem bolygója miatt akár együtt küzdhettek volna, például Madách elismertetésért. Rosszabb esetben egymás ellen küzdöttek, rivalizáltak.

 

Az ilyen szintű együttműködésnek általában két feltétele van: felzárkózás egymás szellemi, erkölcsi szintjéhez, és lelkiismeretesen elvégezni mindenkinek a saját feladatát.

 

Azaz Erzsébetnek nagyon sokat kellett volna tanulnia a férjétől, hogy valamilyen szinten szellemi partnere is lehessen, és sokat kellett volna tanulnia az anyósától, hogy jó anyja lehessen saját gyermekeinek. Erzsébet a 18. születésnapján ment férjhez, egészen biztos, hogy lett volna lehetősége felzárkózni életfeladataihoz. Az első 7 évben nem volt sok probléma, tehát biztosan megpróbálta, és eljutott az első nagy vizsgáig: amikor Madách-ot bebörtönözték. Negyedik terhességével maradt egyedül, és ekkor kellett volna a két nőnek igazán összeszoknia és együttműködnie egymással. A fennmaradt híradások szerint a mama nem nagyon segített, Erzsébetnek anyagi gondjai voltak, nehéz szülésből soká épült fel. Nem tudom, hogy akkoriban kért-e segítséget anyósától, kapott-e? Lehet, hogy azt gondolta, hogy egyedül is boldogulni fog (hisz anyósa is egyedül nevelte az öt gyerekét). Amikor Mardách kiszabadult a börtönből, és hazatért, Erzsébet szórakozni is vágyott, biztosan sok volt neki a három gyerek. Az első gyermekük a születésekor meghalt. (A nagymama keresztelte meg, ez rendkívüli esetben szokásban volt.) Erzsébet még csak 26 éves volt!!

 

Nagyon biztos lehetett abban, hogy egyedül is boldogulni fog, mert nagyon hamar belement a válásba, két gyerekét rögtön az anyósára hagyta, csak középső lánya ment vele, pedig ez akkoriban egyáltalán „nem volt divat”. Vagy pedig arra számított, hogy nem boldogulnak nélküle, és visszahívják? Nem tudni. Írt az anyósának egy bocsánatkérő levelet, amire választ nem kapott, nem mentek utána, amikor pedig Madách magához vette harmadik gyerekét is, emiatt találkoztak – akkor sem tudtak összebékülni.

 

Fráter Erzsébet horoszkópjában nagyon sok „nehéz fényszög” van, ami arra utal, hogy nehéz természetű, akaratos és nagyon önfejű lehetett. Az Uránusz szembenállása a Nap és Mars szoros együtt állásával azt jelenti, hogy feladata lett volna egyensúlyt találni az újat akarás, az újszerű életmód, a konvencióktól való felszabadulás és a családanyaság között. Ez nagyon nehéz feladat még manapság is, amikor a nőknek nagyobb szabadság adatik meg, mint 150 évvel ezelőtt. Ugyancsak az egyensúlyra való törekvés fényszöge van a Plútó, az ösztönös késztetések és a Jupiter, a törvény és az erkölcs bolygója között is. Azaz neki saját magának kellett volna korlátoznia önmagát, de sértődötten, leginkább a saját pillanatnyi szempontjait szem előtt tartva hozott elhamarkodott döntéseket nemcsak a saját életére vonatkozóan, de az egész család életére vonatkozóan is. Nem könnyítette meg Erzsébet helyzetét, hogy a Szaturnusza, a rend és az önfegyelem bolygója tágan, de együtt áll a Vénuszával, a nőiesség bolygójával. Ezt egy nőnek nagyon nehéz megélni, és ezek együtt a sok belső és külső küzdelmet jelentő fényszög kapcsolatban állnak az előbbiekben leírt Jupiterrel és Plútóval.

 

Tovább növeli a nehézségeket, hogy a Szaturnusz, az önfegyelem bolygója ugyan csak az egyensúly megtalálását igénylő szembenállás fényszöggel kapcsolódik a Neptunhoz, ami az ábrándok, az álmodozás, az irracionalitás, a feladatoktól való eltávolodást mutató bolygó. Sajnos nem sikerült megbirkóznia ezzel a rengeteg belső vívódással és a feladatokkal, egyre gőgösebbé vált, és rohant saját végzete felé. Anyósát pedig ez a helyzet abba a szerepbe szorította bele, amitől egyébként is nehezen tudott volna megválni, hogy továbbra is anya legyen, nemcsak felnőtt fiának, hanem unokáinak is – nagymama helyett. Ebbe egyre inkább belemerevedett, és hibát hibára halmozott. Madách Imre pedig őrlődött a két nő között, igyekezett mindkettőnek megfelelni, amikor pedig csak az anyja marad mellette, akkor neki.   

 

Összegzés:

 

A három horoszkóp önálló és együttes elemzéséből leginkább az állapítható meg, hogy mindhárman erős egyéniségek voltak, és nagyon határozott egymásrautaltságuk és összezártságuk ellenére sem tudtak ráérezni arra, hogy hogyan kellene együttműködniük a mindannyiuk sikeressége és boldogsága érdekében.

 

 

Elhangzott: a XV. Madách Szimpóziumon, 2007-ben.