Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 828398

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 828398

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Szabó Zsuzsanna: Ady Endre horoszkópja

 

 

Ady Endre 1877. november 22–én született Érmindszenten, és 1919. január 27–én halt meg Budapesten.

 

Születése olyan régen volt, hogy csak kivételes esetben kerülhet elő olyan adat, amely születésének napszakára, órájára utalna. Legnagyobb életrajzírói ilyen adatot nem említenek.

 

Amikor nagy nehézségekbe ütközik az ascendens megállapítása, azokra az esetekre lehetséges egy olyan horoszkóp felállítás, amit napjainkban nem használnak, de a régebbi korok asztrológusai ismertek.

 

A módszer azon alapszik, hogy egy kiemelkedő személyiség Napja minden bizonnyal kiemelkedő szerepet kap a horoszkópjában. Ezért használtam ebben az esetben Vehlow–féle házrendszert.

 

Vehlow–féle házrendszer:

Az asztrológiában többféle házrendszer használata terjedt el. Az egyik egyenlő házas módszer Vehlow berlini asztrológus elméletén alapszik. A csillagászati számolások bizonytalansága, illetve nem állandó volta miatt azt gondolta, hogy egyenlő, azaz 30º–os házakat rajzolt. Ilyen esetben csak az ascendens és az MC tengely van a földrajzi hely szerint meghatározva. Az ascendenstől jobbra és balra 15–15 fokot kell mérni, ekkor kerül az ascendens az I. ház közepére. Az I. ház végétől pedig 30 fokonként határozhatók meg a többi házak. Ebben az esetben az MC tengely csak ritkán a X. ház csúcsa, lehet, hogy a 9. 10. vagy a 11. házba kerül, mint ahogy az IC tengely a 3. 4. vagy 5. házban is állhat. A Placidus nevű horoszkóp készítő programban is beállítható: Opciók, Házrendszer, Vehlow.

 

A Vehlow–féle házrendszer sajátossága, hogy az MC tengely nem tipikusan a X. ház ura és az IC tengely pedig nem tipikusan a IV. ház ura. Ady Endre esetében a 11. és az 5. házon keresztül alkot egy tengelyt, ami megerősíti, hogy mennyire fontos volt a számára az erotika, a szerelem.

 

A 11. házba eső az MC, akkor ez azt jelenti, hogy Adynak volt egy fajta szociális elhivatottsága, ami a munka melletti tanítói tevékenységet is fontossá tette számára. Költészetével mindenképp az egész nemzet tanítójává vált. A 11. ház alapanalógiáihoz tartoznak a pártok, páholyok, barátságok, és valóban Ady 1912–ben lett a Szabadkőműves egyik Páholy tagja.

 

IC az 5. házban: Gondolkodásában nagy szerepet kap az ösztönösség, az alkotás vágy, a teremtés abban az értelemben, hogy nyomot hagyjon a világban.

 

 

Tehát  a Napot állítottam az ascendensre úgy, hogy az egyben az I. ház közepét jelenti.

 

Ady Endre esetében ekkor az ascendens nyilas 0º,

 

 

Nagyon érdekes, és nagyon találó ez a horoszkóp!

 

A nyilasban álló Nap és Merkúr filozofikus alkatot és gondolkodást jelez, lelkesedő, eszmék iránt könnyen tűzbe hozható, könnyen befolyásolható, változékony és idealista személyiségre lehet következtetni.

 

A Merkúr közel áll a Naphoz, tehát könnyen, jól ki tudja fejezni magát. Az általa használt magyar nyelv az egyik legcsodálatosabb szóhasználatot, és szóalkotást és fogalomalkotást jelenti a magyar irodalomban, sajátos képi világa miatt a legnehezebben fordítható bármilyen idegen nyelvre.

 

A Nap és a Plútó szembenállása (180º) miatt minden megnyilvánulása a skorpió szókimondásával, őszinteségével, mélységével, szigorúságával, olykor kegyetlenségével is összefüggésbe hozható.

 

A Nap kvadrátban (90º) van az Uránusszal és a holdcsomópontok tengelyével, ekkor látni az úgynevezett nagy kvadrátot, vagy átfutó kvadrátot, ami nagyon küzdelmes, társadalmi és magánéleti vitákkal, harccal jellemezhető életutat jelent. Valóban igy is volt. Ady számtalan versében csodálatosan megfogalmazta azt, ahogyan képes volt átfutó kvadrátját megélni, például az Új Vizeken járok című versében írta:

 

Nem kellenek a megálmodott álmok.

Új kínok, titkok, vágyak vizén járok,

Röpülj, hajóm,

Nem kellenek a megálmodott álmok.

 

Én nem leszek a szürkék hegedőse,

Hajtson szentlélek vagy a korcsma gőze:

Röpülj, hajóm,

Én nem leszek a szürkék hegedőse.

 

Ady versei sok esetben még ma is aktuális társadalomkritikát jelentenek, hát még abban a korban, amikor élt. Ady Endre vallotta magáról: „Bűnöm, hogy messze látok” (Páris, az én Bakonyom). A túlérzékenységnek azonban számos ártalmas következménye is volt, így az ingerlékenység és az ebből adódó társasági-társadalmi konfliktusok. A költő is tudatában volt ennek: „Szeretném néha tudni, kit átkozzak, hogy én nem úgy teremtődtem, mint más. Nem tudom a dolgokat hideg szemmel nézni. Hat rám minden, meg nem nyugtat semmi. Be kell fojtanom a lelkemet, mert ha kitörne egyszer, úgy becsuknának valami bolondok házába, mint a pinty” (Hétről hétre, 1900. jún. 3.).

 

Egy horoszkópban a sok fényszög mindig sokféle összefüggést jelent, különösen az átfutó kvadrát. Akinek ilyen van nemcsak érzékeny, hanem sokkal jobban tudja érzékelni a körülötte lévő világ bajait. Törekszik a tökéletességre, szeretné kijavítani a hibákat, amiket lát és tapasztal. Ez biztosan elvezet odáig, hogy környezete nehezen viseli a folyton kritizálót. Mindazon írásokból, akik személyesen ismerték, az derül ki, hogy Adyt, kimondottan nehéz embernek tartották.

 

Magánélete erős szexualitása, alkoholizmusa, kirívó életmódja miatt még írótársai is nagyon kritizálták. A Plútó és a Mars fényszögei és házállása miatt a szexuális betegségeket is csak nagyon szigorú életmód esetén kerülhette volna el, erre persze ennyi kvadráttal, energiával, fényszög halmozódással nagyon kevés esélye volt.

 

Bár a Plútó és a Hold nincs egymással szoros összefüggésben, de más bolygókkal alkotott kapcsolatai jelzik, (Hold kvadrát Szaturnusz, Mars, Hold karmikus fényszöge a Vénusszal, a szerelem bolygójával,) hogy Adynak mennyire fontos volt az egész nemzet őstörténetével való foglalkozás, saját eredetének feldolgozása. Góg és Magóg fia vagyok én című verse például.

 

A Plútó átfutó kvadrátban való szereplése okozhatta a táltos ujjat, ami a kisujj mellett megjelenő 11. ujjat jelenti. Fontos szerepet játszott Ady életében és költészetében még akkor is, ha felnőtt korában csak egy műtéti heg emlékeztette erre. Ady Endre e küldetéstudata verseiben is tetten érhető, hiszen ő a „táltosok átkos sarja” (Egy párisi hajnalon), akit a sors rendelt a magyarság Váteszének, és ő e feladatának meg is akart felelni.

 

A Neptun és a Merkúr karmikus (150º) fényszöge mutat az írói, költői ihletettségre, rendkívüli intuícióra, és ez alkoholizmusának elősegítője, bár a Jupiter kedvező fényszöge (trigonja) is segítette abban, hogy képes legyen alkotni.

 

Rendkívül érdekes, hogy a Hold ebben a horoszkópállásban a 8. (elmúlás, halál) ház csúcsára esik, Szaturnusz=terméketlenség kvadrátban: támadottan áll. A Vénusztól is karmikus fényszöget kap. És tényleg: Adynak nem volt gyermeke, ha Léda halva született lányának ő volt az apja, akkor is ide tartozik. Versében így vall erről:

 

Sem utódja, sem boldog őse,
Sem rokona, sem ismerőse
Nem vagyok senkinek,
Nem vagyok senkinek.

            (Szeretném, ha szeretnének)

           

Megjelent az Asztrolapban, 2005-ben.