Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 822247

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Asztrológia Páholy RSS
Látogatók száma: 822247

Jelentkezés az Asztrológia Páholyba:


* kötelezően kitöltendő mezők


Szabó Zsuzsanna: József Attila horoszkópja napház képlettel

 

Készül a „Kis magyar irodalomtörténet horoszkóppal” című könyvem.

 

A legtöbb költőnél, írónál nincsen a születési órára vonatkozó adat.

 

Kutatási kérdés: lehet-e napházas horoszkópot használni, ha az ascendens megállapítása nagy nehézségeket jelent? Az alábbi eset alapján lehet. Persze ez csak egy eset.

 

Amikor nagy nehézségekbe ütközik az ascendens megállapítása, azokra az esetekre létezik egy olyan horoszkóp felállítás, amit napjainkban nem használnak, de a régebbi korok asztrológusai ismertek.

 

A módszer azon alapszik, hogy egy kiemelkedő személyiség Napja minden bizonnyal kiemelkedő szerepet kap a horoszkópjában. Leginkább lehetséges ez költőknél, íróknál, művészeknél, akik különösen a magyar irodalomtörténet szerint teljes életüket, egzisztenciájukat, magánéletüket, szerelmeiket, kudarcaikat és sikereiket megírták a műveikben.

 

Ezekben az esetekben lehet használni a Vehlow–féle házrendszert. Itt nincsen ascendens pontosítás, direkció számítás, korrekció az életesemények alapján.

 

Vehlow–féle házrendszer:

Az asztrológiában többféle házrendszer használata terjedt el. Az egyik egyenlő házas módszer Vehlow berlini asztrológus elméletén alapszik. A csillagászati számolások bizonytalansága, illetve nem állandó volta miatt azt gondolta, hogy egyenlő, azaz 30º–os házakat rajzolt. Ilyen esetben csak az ascendens és az MC tengely van a földrajzi hely szerint meghatározva. Az ascendenstől jobbra és balra 15–15 fokot kell mérni, ekkor kerül az ascendens az I. ház közepére. Az I. ház végétől pedig 30 fokonként határozhatók meg a többi házak. Ebben az esetben az MC tengely csak ritkán a X. ház csúcsa, lehet, hogy a 9. 10. vagy a 11. házba kerül, mint ahogy az IC tengely a 3. 4. vagy 5. házban is állhat. A Placidus nevű horoszkóp készítő programban is beállítható: Opciók, Házrendszer, Vehlow.

 

Tehát a Napot állítottam az ascendensre úgy, hogy az egyben az I. ház közepét jelenti.

 

Az előző cikkem hasonló mondatai a hasonló tendenciáknak meglétét jelentik, ami a tényleges ascendens horoszkópjában is megvoltak.

 

Gyakorlatilag a horoszkóp megfordult, és ugyanazok a tendenciák, fényszögek fordulnak elő, ismétlődnek.

 

József Attila 1905. április 11–én Budapesten született, és 1937. december 3–án halt meg Balatonszárszón.

 

Élete több könyvben sokoldalúan és részletesen megismerhető, horoszkópjának elemzése mégis sok meglepetést tartogatott számomra. A szomorú gyermekkorú és nehéz sorsú költő horoszkópjában az asztrológiai szempontból igen szerencsésnek tartott nagy trigon található. Annak ellenére, hogy a nagy trigon egyik pontja a felszálló holdcsomópont, ami nem sugárzó pont, mégis fontosnak tartom.

 

32 év állandó ellentmondás, lázadás, vita a költőtársakkal, és élete utolsó éveiben küzdelem saját nehéz személyiségével, harc az egész világgal.

 

A napházas horoszkópból jobban rá lehet látni, hogy ő, József Attila hogyan nézett a világra, milyen szemüvegen látta a saját kapcsolatait, milyen elképelései, tervei lehettek a saját egzisztenciájával kapcsolatban.

 

 

 

Ebben a horoszkópban is a kos Nap, a skorpió Mars, a Plútó szextil (60º) tendenciák lesznek a leghangsúlyosabbak.

             

A Merkúr és a Jupiter együttállása a 2. házba esik, de így is a szavak és a klasszikus versformák mesterévé teszik. Különösen azért, mert ezek a bolygók alkotják a szerencsés nagy trigont az Uránusszal és a felszálló holdcsomóponttal. Azt jelentik, hogy minden nehézség és hányattatott sors ellenére voltak az életében szerencsés momentumok, időszakok is.

 

A Merkúr – Jupiter ugyanúgy trigonban van a hivatás tengellyel, aminek ura a Merkúr, csak a másik irányból. Ezek szerint ő maga sokkal jobban hitt abban, hogy el tudja fogadtatni magát, az írásait, a véleményét a világgal. Hangsúlyosabban látszik, hogy – finoman szólva – nagyvonalúan kezelte a pénzügyeit, leginkább, hogy neki jár, hogy gazdag párfogói legyenek. Hatvani báró többször is vendégül látta, segítette. Fiatalon találkozhatott nagyszerű tanítókkal, voltak pártfogói, akiknek jóvoltából rövid ideig Bécsben és Párizsban is járt egyetemre. 1935–ben és 36–ban Baumgartner–díjat kapott, 1000–1000 pengő jutalommal, ami igen agy összeg volt akkoriban.

 

Az is ide tartozik, hogy rendkívül okos volt, könnyen tanult, már nagyon fiatalon megjelentek a versei: 1922. decemberében jelent meg első verseskötete, csak 17 éves volt! 1922–es szolárjában a szolár ascendens a Radix Plútón állt, Mars az descendensen, kiemelve őt az ismeretlenségből, jövedelmet is adva: Merkúr – Jupiter eleve a 2. házban. Juhász Gyula a könyv előszavában „Isten kegyelméből való költő”–nek nevezte, és újabb kötet előkészítése is lehetővé vált a számára.

 

Egy nagy trigon általában sok segítséget ad a nehéz helyzetek túlélésére, illetve az abból való kikerülésre, de nagy felelősséget is jelent abban az értelemben, hogy tud–e élni vele, viszonozni fogja–e valamikor tehetsége kibontakoztatásával, valaki másnak, a környezetének, vagy a hazájának. A legtöbben sajnos „csak” természetesnek veszik a kapott anyagi, vagy szellemi ajándékot, de amikor tovább kellene adni a gesztust másoknak, a világnak, akkorra már csak az önsajnálat, követelőzés vagy a kényelmesség marad.

 

1924–ben a Kékmadár című lapban megjelent a „Lázadó Krisztus” című verse, amiért eredetileg 8 hónap fogházra és 200 000 korona pénzbüntetésre ítélték, amit később mérsékelt a bíróság, végül 25–ben felmentették. Az 1924–es évi szolár: ascendens a skorpióban, rajta a Szaturnusz, a Radix 8. ház csúcsánál: a kritikus megfogalmazás, kérlelhetetlen magánvélemény nyilvánosságra kerül, ugyanakkor a Merkúr descendensen: munkáját a nyilvánosság előtt szigorúan megítélik, Neptun az Mc–n: ihletett, talán zavaros gondolatok, de ismétlődik a nagy trigon, tehát nem lesz súlyos következmény: Jupiter – Nap – Neptun között.

 

A radixban a Vénusz is az 2. házban áll, a bikában uralomban, ez önmagában nagyon jó, de sajnos nincs erős fényszöge más bolygókkal, a Marssal sem, ami nagyon fontos lenne ahhoz, hogy szerelme hosszú távon viszonzásra találjon. Igy jobban érzékelhető, hogy mennyire elvárta a szerelmi kapcsolataiban, hogy anyagilag támogassák, gondoskodjanak róla szerelmei. Csalódnia kellett, így csak a boldogtalan szerelem iratja meg vele a XX. század egyik legszebb szerelmes versét az, Ódát, 1933–ban. Egész életében nagyon vágyott a feltétel nélküli szeretetre, szerelemre, de sajnos a Vénusz trigonja az Mc–re csak abban tudott megnyilvánulni, hogy a hivatásában – a költészetben – jelenjen meg gazdag érzelmi élete, szerelmes versei nemcsak a magyar irodalom, hanem a világirodalom gyögyszemeivé válhassanak.

 

A Hold–Neptun laza együttállás a rák jegyben, a 3. házban, az Uránusztól erősen támadottan utal arra, hogy a Mama is köddé vált a számára – és nővérei fogják betölteni az életében az anya szerepét – 3. ház. Erős kos jellegzetesség, hogy felnőtt korában is gyermeklélek maradt.  Vágó Márta erről így ír: "Számtalan versében beismeri, hogy gyermek maradt, nem is tudom, hány verse kezdődik  »mint gyermek«-kel."  A Mama című verse az egyik legszomorúbb vers az anyához fűződő kötődéséről, 1934–ből, amikor 29 éves volt. Ezen kívül nagyon sokszor és sokféleképp meg tudta fogalmazni érzéseit, hiányérzetét: a Kései sirató–ban például, 1935–ben:

 

„Harminchat fokos lázban égek mindig
s te nem ápolsz, anyám.
Mint lenge, könnyű lány, ha odaintik,
kinyújtóztál a halál oldalán.
Lágy őszi tájból és sok kedves nőből
próbállak összeállítani téged;
de nem futja, már látom, az időből,
a tömény tűz eléget.”

 

Az Uránusz a felsőfokú tanulmányokkal kapcsolatos nehézségeket is jelzi, több egyetemre is beiratkozott, de befejezni egyiket sem sikerült. A költő zsenialitása teszi lehetővé, hogy bármilyen nehéz helyzetben van, az csodálatos verses remekművé alakulhasson.

 

Mit mutat a horoszkóp, vajon öngyilkos lett–e József Attila, vagy baleset történt?

 

A visszaemlékezések, életrajzok szerint mindig érzékeny lelki alkatú, depresszióra hajlamos, bizonytalan lelki egyensúlyú ember volt. Fölvetődött az is, hogy skizofrén lett volna. Ezt a horoszkóp alapján egyáltalán nem tartom valószínűnek. Erőteljes Mars, kos hatás, és erőteljes fényszög kapcsolatok,  van egy nagy trigonja, amit már említettem, ez regenerálódó képességet jelent, és lehetőséget a túlélésre. A depresszió időnként újra és újra visszatért, ez követhető az elemzés során, nagyon érzékeny lelkületű, apró különbségeket is pontosan érzékelt, és ezt tökéletesen ki is tudta fejezni.

 

A horoszkóp mindig csak hajlamosít valakit bizonyos tettekre, tulajdonságokra, megszabja az életsorsot nagy vonalakban, azt, hogy milyen tipusú életeseményekkel kell megbirkózni, és kik lehetnek a segítők, de végül is mindenki a szabad akarata, pillanatnyi indulatai, ez életben felhalmozott tudása, bölcsessége és sérelmei, meggondolatlansága szerint cselekszik, nem mindig tudatosan.

 

1937. december 3–án 19 óra 35 perckor Balatonszárszón halálra gázolta egy tehervonat. Erre az időpontra felállított horoszkópban a Plútó áll az ascendensen, ami a radix Mars és a 8. ház ura, Jupiter, azaz a törvényesség által támadottan, a Mars a 8. házban, mindezek halálesetet jelezhetnek. De megismétlődik a nagy trigon is, már napok óta így állt, azaz reménykedő, megoldást jelentő segítséget nyújtott, jelzett József Attilának. József Jolán az utolsó az utolsó napról írt visszaemlékezésében arról írt, hogy József Attila bizakodó volt, tervei voltak, hogy meggyógyítja saját magát. Előző nap meglátogatták őt a Szép Szó–tól Hatvani Bertalan, Ignotus Pál, Fejtő Ferenc, Reményik Zsigmond és Bak Róbert orvos. Jó híreket hoztak, lesz új verseskötete, lesz munkája, biztos megélhetése, és komoly elismerése. Mindenki nagyon örült ennek, ő is. 

 

De abban a pillanatban a Plútó a Merkúrtól támadottan (kvivkunkszra) állva szinte csőlátóvá tehette, nem gondolkodott, vagy nagyon is el volt merülve saját gondolataiban, nem figyelt, hogy a földi és égi törvényeket nem hagyhatja figyelmen kívül – Jupiter oppozíció! (180º), átbújt a lezárt sorompó alatt, és át akart mászni az ott álló tehervonat két kocsija között. Sajnos a vonat elindult, halálra gázolva őt. A horoszkóp szerint saját hibából elkövetett baleset volt. Ismét nem élt a nagy trigon által jelzett segítséggel, lehetőséggel. Sajnos. Ez persze nem ítélet, hanem szomorú tény.

 

Egy–egy nagy művészt azért érzünk nagynak, mert helyettünk meg tudják fogalmazni, ki tudják fejezni azokat az érzéseket, amelyeket sokan hasonlóan gondolunk, vagy érzünk. Mindenkinek vannak magányos órák, napok, vagy időszakok az életében, legtöbben utólag sokat gondolunk a biztonságos szülői háttérre, ami hiányozhat, de túllépünk azon, megteremtve a ma biztonságát, önálló egzisztenciáját. Bárcsak József Attilának is sikerült volna!

2005, 2016.